Položili jste si už někdy otázku, bez čeho byste se ve svém bytě neobešli? Odpověď bude logicky záviset na životním stylu i finančních možnostech, ale nechme teď stranou extrémy. Na jednom z prvních míst se bezesporu objeví pohovka. Zajímáme-li se navíc o trendy v bydlení, nebude ledajaká, ale bude toho zřejmě dost umět, případně se stane významným oživením interiéru.

Rozkládací sofa Cosma (design Thomas Müller, Jörg Wulff, COR), sestava s lenoškou, u obou se lehce sklopí opěrák a získáte příležitostné lůžko nebo větší plochu pro lenošení, odnímatelné područky, provedení v látce nebo v kůži, cena sestavy s textilním potahem od 109 300 Kč (STOPKA).Stále ještě jsme si tak úplně nezvykli požádat o pomoc při zařizování interiérů bytového architekta nebo designéra. Je to škoda, jelikož leckdy stačí maličkost, která dovede interiér ­nečekaně pozvednout, ale platí to i na­opak. Je to jako s oblečením. Ve výloze nás na figuríně zaujmou hezké šaty, ale když si je přineseme domů a oblékneme, jsme najednou zklamaní. Jenže šaty se dají snadno vrátit. Odvézt zpět můžeme i pohovku, ale při představě martyria, které by nás čekalo, se leckdy se skřípěním zubů s nemilovaným zařizovacím předmětem raději smíříme.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Křeslo Bubble, design Marcello Ziliani, materiál chrom a technický polymer (Sintesi)Pohovky, sofa, sedací soupravy

Málokdo už si dnes pořídí rohovou sedací soupravu, kterou přisune ke stěně, kde pak zůstane minimálně deset let. Nic jiného se s ní totiž dělat nedá. Sedací soupravy se dnes skládají jako puzzle. Jednotlivé části můžeme dokonce různě rozmístit po pokoji tak, jak nám to zrovna vyhovuje. Fascinující jsou pohyblivá opěradla, s ­nimiž nejenže můžeme pohybovat po celém obvodu pohovky, ale díky speciální konstrukci není problém obtočit si opěradlo kolem těla. Můžeme si tak sednout třeba s partnerem proti sobě a opěradla si rozdělit. Variabilita dnešních pohovek je leckdy až těžko uvěřitelná.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz.

Napodobeniny

Houpací křeslo Thinking machine, polypropylen, vhodný i k venkovnímu použití, cena k doptání (sintesi).Značek spotřebního zbo-ží je na trhu stále víc, přední evropští výrobci se s obavami dívají zejména k asijským tygrům, kteří dokážou během několika měsíců nejnovější trend okopírovat, mnohem levněji vyrobit a zaplavit jím trhy. Ale s napodobeninami opatrně. Přednost produktů výrobců s dlouholetou tradicí není jen v atraktivním designu. Jde i o použité materiály a technologii výroby.

Má to do jisté míry i svoji logiku. Napodobeniny značkových výrobků jsou mnohem levnější, takže od nich nemůžeme očekávat srovnatelnou kvalitu. Výrobci se snaží splnit zejména estetické hledisko, za nímž to zdravotní a kvalita posezení dost zaostává. Během několikavteřinového posezení v obchodě to však nepoznáme. Až doma, kdy budeme sedět na nové pohovce několik hodin třeba při sledování televizního pořadu, začneme brzy pociťovat únavu nebo bolest zad.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Pohovka Skin 02 (design Jean Nouvel, Molteni), ocelová konstrukce v kombinaci s kůží, cena k doptání (NOBIS).Barevné trendy

Dá se vůbec mluvit o trendech, když dovoleno je prakticky vše? Na jedné straně si domů můžeme pustit lehkost v podobě subtilních pohovek, ale neuděláme chybu ani s těžší koženou sedací soupravou. Trendem je celkově návrat k přírodě, takže módní jsou metalové barvy, světle zelená, hnědá, cihlová. Materiály jsou spíše přírodní, potahy mohou mít i jemný vzoreček. Trendem jsou i různé metalízy, látka pak vypadá, jako by vycházela z kovu, je téměř bez vlasu, v barvě nejčastěji modré nebo šedivé. Kůže je klasika, dobře se udržuje a vypadá dlouho hezky.

Ale na paty jí šlape alcantara, která má v případě teflonové úpravy srovnatelnou kvalitu
a na omak je jemnější.

text: Petra Nachtigalová, foto: archiv firem