Dlažba patří mezi vůbec nejméně náročné podlahové krytiny, co se týče údržby. Ale i v tomto případě existuje několik podstatných pravidel, která bychom měli dodržovat.

Módní trendy neminuly ani tento typ podlahových krytin, které byly relativně donedávna považovány za spíše „služebnou" v oblasti dekorativních povrchů. Díky překotnému vývoji a široké nabídce trhu se dnes dlažby z koupelen, toalet a kuchyní šíří i do obytných prostor.
Dlažba už nemusí být nutně jenom „studená" a barevně jednotvárná deska. Moderní keramika dnes nabízí varianty od původního hlazeného lesku přes přesné imitace jiných materiálů až po moderní strukturované povrchy, které vytvářejí pocit útulnosti či dosahují optického zvětšení prostoru.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Výběr materiálu

Při výběru dlažby bychom měli brát ohled na míru zátěže, která bude na podlahu kladena, a rozhodovat se nejen podle vzhledu, ale také podle stupnice tvrdosti a nasákavosti. V prostorách, jako je toaleta, kuchyně či koupelna, pochopitelně zvítězí materiály, které se především snadno udržují, v obývacích místnostech možná pomyslné misky vah nakloní na svou stranu krása slinutých materiálů či tažené cihlové dlažby. Jejich údržba je však mnohem náročnější. Jde o materiály s porézní strukturou, která je nasákavá a snadno se špiní.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz.

Dlažby s vysokou nasákavostí

Ať zvolíme kterýkoli z výše uvedených typů dlažby, je důležité, abychom povrch dlaždic po pokládce očistili od zbytků lepidla, spárovací hmoty a případně barvy. U extrémně nasákavých typů dlažby by taková očista měla nastoupit ihned a raději po každém z uvedených úkonů. Hrubé zbytky odstraníme mechanicky a pomocí čisticího prostředku na cementové bázi. K ošetření podlahy v této fázi se také doporučuje roztok hydrochlorické kyseliny v poměru dvě třetiny vody a jedna třetina kyseliny. Použít také můžete podobné produkty, které jsou vyvinuty přímo pro tento účel. Dlažby s vysokou nasákavostí, jako je slinutá dlažba a tažená cihlová dlažba, by se měly před dalším použitím impregnovat. Sníží se tím jejich nasákavost a zmenší póry, do kterých se tak ochotně usazuje prach a nečistoty.

Udržujte dlažbu v kondici

Dlažba pro každý den

dlaždic s choulostivými dekoračními prvky bychom měli být s čištěním pomocí kyselin a saponátů na bázi kyselin velmi opatrní. Nejlépe je v takových případech preparát vyzkoušet na vzorku, který nám zbyl z pokládky, nebo se předem poradit s odborníkem.

Důležité je také při spárování dlažby používat hmoty k tomu určené, jelikož tyto hmoty jsou nenasákavé a obsahují přídavky proti rozmnožování plísní. V opačném případě se ve spárách drží vlhkost, která je živnou půdou pro rozmnožování bakterií. Nejsnadněji lze udržovat čistotu u glazované dlažby - stačí k tomu mop a kbelík teplé vody se saponátem.

Co je dobré vědět

Dlažeb je mnoho druhů, které se od sebe odlišují nejenom svými estetickými, ale také fyzikálními vlastnostmi. Podle materiálu a způsobu použití je primárně dělíme na dlažby interiérové a exteriérové. Nikdy je nezaměňujte, neboť při nevhodném použití zaniknou jejich specifické ušlechtilé vlastnosti a mohou vám život spíše znepříjemnit. Do interiérů tedy používejte pouze dlažby pro tento účel určené!

 

Pokud se rozhodneme pro zásadnější úklid, měli bychom se u těchto druhů dlažeb vyhnout všem mycím prostředkům obsahujícím jemné písky a prášky. Jinak si pro „každodenní" úklid všech typů dlažeb lze vybrat ze široké nabídky mycích prostředků určených pro keramiku, například klasickou Diavu (vyrábí Tatrachema), nebo mýdlový čistič a leštěnku 2 v 1 Alex.

Jejich výhodou je složení zaručující šetrnost, zvýšený lesk, protibakteriální přísady, dobré mycí vlastnosti, fakt, že nezanechávají šmouhy a i rychlé schnutí umyté plochy. Zpočátku sice postačí mýdlová či octová voda, ale po čase by tyto moderní mycí prostředky měly zajistit oživení povrchu a perfektní hygienu.

text: Stojan Černodrinski, foto: archiv firem