Pokud nechceme zbytečně často obměňovat vybavení pokojíčku, vyplatí se myslet dopředu na to, že jak děti rostou, mění se i jejich vkus. Najít rovnováhu mezi trochu nudným univerzálním zařízením, které vyhovuje od dětství do dospělosti, a skvělým pokojíčkem, který se ovšem za dva roky okouká, je někdy opravdové umění.

Uskladnit přehledně nejen hračky, ale zejména školní potřeby, může být někdy opravdový problém. Zvláště pokud máme k dispozici málo prostoru. Chceme totiž, aby nezabíraly příliš místa, ale byly zároveň vždy po ruce. Otevřené regály, skříňky, poličky, zásuvky jsou univerzální a pojmou hračky i učení.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Krabičky na drobnosti

Pokojíček zařízený nábytkem blimp s čelními plochami z barevného poloprůsvitného polypropylenu pro předškoláky i nejmladší školní děti. Zásuvky kombinují plast s kovem, korpusy jsou z dřevotřísky. Cena za vrchní policový díl vpravo 490 Kč, spodní úložný díl je za 890 Kč a dvě zásuvky stojí 500 Kč. Úložný díl vlevo se zasouvacími žlutými dvířky je za 1 190 Kč. V horní části regálu vpravo jsou dvě papírové komody se šuplíčky, 99 Kč/ks. Nábytek i doplňky prodává IKEA.Pokud je doplníme správně vybranými krabicemi, kontejnerky, šanony a lehkými zásuvkovými díly, budou si moci děti lépe udržovat pořádek ve školních potřebách nebo roztřídit autíčka i plyšáky, tak, aby byli snadno dostupní a chránění před prachem.

Obměňování těchto drobných zařizovacích doplňků nás vyjde levněji a snadno s nimi přizpůsobíme prostor různým změnám v provozu.

NALINKUJTE MÍSTO

Nalinkujte místo, kam se budou ukládat šanony a krabice. Každý tak hned uvidí, co kam patří! Důležité šanony a krabičky z neupravené překližky zvýrazněte různými barvami - vhodné jsou akrylové barvy.

Před natíráním pruhů nalepte zakrývací pásku na sousedící plochy. Linie u okrajů pásky natírejte opatrně, menším množstvím hustší barvy, abyste zabránili podtečení pod okraje. Po natření pruhy pásky odstraňte. Pásku dostanete v různých šířích v hobbymarketech cca od 30 Kč, stejně jako akrylové barvy.

Můžete využít zbytky barev, kterými jste natírali nábytek v pokojíčku. Zůstaňte u dvou, maximálně tří harmonizujících odstínů - stačí ale i pruhy jedné barvy na bílém podkladu.

Praktický plast

Pořadače a další úložné prvky z neupravené překližky najdete v různých variantách. Pořadač KNUFF stojí 99 Kč. (IKEA).Je důležité hledat vhodné rozměry, ale i materiál. Plastové krabice jsou šikovné, protože se snadno udržují v čistotě. Jsou lehké, takže děti s nimi mohou snadno samy manipulovat, a pokud mají víko, uchrání obsah spolehlivě před prachem.

Děti ovšem stále rostou, a tak barevné dětské kontejnery z plastu, které jsou pro nejmenší ideální, už možná nebudou větším školákům vyhovovat. Pokusme se vybrat takové, které budeme moci později použít i jinde - třeba na uskladnění sezonních oděvů.

Více článků z rubriky INTERIÉR najdete na www.dumabyt.cz.

Experimentujte s dekorem

Stůl Skribble je výškově nastavitelný. Deska je vyrobena z březové překližky a nohy z masivního bukového dřeva. Zajímavým detailem je deska s perforací, upevněná na zadní hraně stolu, na níž je možno umístit různé drobnosti, vzkazy, nebo poličku na postavení knihy. Rozměry stolu jsou 125 x 58-72 x 76 cm, celková výška 110 cm. Dodává Lokki, cena 18 210 Kč.Starší děti dají možná přednost spíše materiálům, které mají blíže k přírodě - překližce a dřevu. Ty mohou navíc, pokud jsou v neupraveném stavu, samy vyzdobit třeba nalepenými fotografiemi, tapetou, nebo nabarvením podle svého vkusu. Také papírové krabice a šanony mohou dobře sloužit. Jejich nižší cenu ovšem provází i nižší trvanlivost materiálu. Otapetováním je můžeme zpevnit i ozdobit.

Pro starší školáky můžeme vybavení doplnit i barevnými plastovými prvky, které jsou určeny do kanceláří a dostaneme je v obchodech s kancelářskými potřebami. Velký výběr doplňkových úložných předmětů z nejrůznějších materiálů najdeme i v IKEA. Pracovní koutek staršího žáka nebo studenta můžeme už zařizovat velmi podobně jako domácí kancelář pro dospělé.

Dotazy na téma INTERIÉR vám zodpovíme v PORADNĚ ZDE.

Experimentování s materiály, nápady a s barvami, které se pro tento věk hodí, bychom vlastně měli už nechat spíše na našich potomcích. Zkusme být tolerantní, když nás zaskočí nějakým úletem, který tak trochu patří k tomuto věku. Dorůstající děti teprve hledají samy sebe a svůj styl. Zařizování vlastního prostoru k tomu určitě patří a zkušenosti, které při tom získají, se jim budou určitě hodit.

text: Kateřina Bečevová, foto: archiv autorky