Oheň člověka fascinuje odpradávna. Většině z nás je navíc velmi příjemná vůně hořícího dříví a opékaného masa. Dříve se opékaly hlavně buřty, kutilové svařovali grily a podnikavější stavěli udírny nebo malé letní kuchyně. Dnes je možností bezpočet.

Chcete-li se v létě věnovat grilování, čeká vás důležité rozhodnutí. Buď vybudujete pevný gril či krb v rámci odpočinkové terasy, anebo si koupíte přenosné zařízení. Vaši volbu by měla ovlivnit velikost zahrady (terasy apod.) a také zvyklosti: záleží na tom, jak často chcete grilovat. Na prostornější lodžii nebo terase městského bytu sice lze vybudovat menší pevný gril, ale vhodnější je přece jen přenosný. Pro něj se asi rozhodne i ten, kdo má dost místa, ale griluje jen občas.
Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Vybíráme místo

Gril One Touch na dřevěné uhlí může mít průměr 47 nebo 57 cm. Kovové části mají stříbrnou nebo zlatou barvu a gril bývá vybaven různými doplňky (Weber, cena od 4 199 do 13 089 Kč).Pevné zahradní krby a grily jsou vždy součástí krytého nebo otevřeného odpočívadla (terasa, altán, atrium). Při plánování můžete proměnit v přednost svažitý terén a zabudovat krb do opěrné zdi. Na rovném pozemku si vyberte chráněné místo blízko domu.

I za letních nocí přichází ze zahrady chlad a pofukuje vítr. Ochraňte proto odpočívadlo dřevěnými panely, kamennou nebo cihlovou zdí na straně, odkud vítr nejčastěji fouká. Zdi budou dlouho do noci vyzařovat příjemné teplo, které do sebe vstřebaly přes den.

Podlahy a strop

Menší grily odnesete na letní piknik sami nebo ve dvou. Tento Weber Q váží 18 kg (Weber).Podlaha odpočívadla by měla být zpevněná dlažbou nebo dřevěným roštem. Vhodný je lomový nebo řezaný kámen, pálené cihly, oblázková dlažba či kvalitní dřevo. Pod dlažbou i roštem musí být štěrková drenážní vrstva, která odvede srážkovou vodu.
Odpočívadlo můžete ochránit před deštěm – lepší je průhledný materiál (bezpečnostní sklo, makrolon), skrz který uvidíte na nebe, anebo vybudujte jen lehkou střechu. Zajímavým nápadem je speciální plachta nebo membrána napnutá nad odpočívadlem. Pokud za deště venku sedět nehodláte, stačí vám pergola obrostlá popínavými rostlinami, které vás ochrání před sluncem.

Okolí odpočívadla

Zahradní krb Avanta Exclusiv s nerezovou střechou, broušenou žulovou deskou a betonovým podstavcem je vysoký 192 cm (Norman, cena 14 946 Kč).Zákoutí je potřeba hlavně plynule začlenit vhodnými druhy do zahrady. Na pergolu, opěrné sloupy a zdi si můžete vybrat z nesčetné nabídky popínavých rostlin. Rostliny u odpočívadla mají mít největší efekt během sezony, protože v zimě si odpočívadlo moc neužijete.

Žijete-li v teplejší oblasti, doporučujeme vysadit vinnou révu – spojíte tak krásu a užitek. Při vaření venku sklidíte úspěch s vlastním čerstvým zeleným kořením, vysazeným do vyvýšených záhonů i velkých květináčů u okraje terasy. Působivé budou krásné květy, zajímavé olistění, ale i vůně. Promyslete dobře velikost a tvar dřevin – neměly by přerůstat nad vestavěný gril nebo komín krbu. Rostlinám by to škodilo a mohli byste vyhořet.  

Teplo zahradního krbu

Zahradní krb bývá většinou umístěn u zdi zahradního posezení nebo v jeho rohu, ale někdy i uprostřed. Pak je vlastní ohniště lemováno dřevěným nebo vyzděným „límcem“, který slouží jako stůl. Nevýhodou tohoto řešení je, že většinou jde některému stolovníkovi kouř do obličeje, naopak příjemné je, že všichni včetně kuchaře sedí pohromadě.

Celé sele opečete na jednoduchém grilu poháněném elektromotorem (Mountfield, cena 594 Kč).Materiály musejí být mrazuvzdorné a nehořlavé. Nejčastěji se používá kámen nebo cihly, modernímu domu a zahradě sluší i kvalitní beton. Dno a vnitřní stěny ohniště jsou ze šamotových cihel. Komín nebo kovový sopouch (často sahá až do výše 4 m) má mít malou stříšku proti dešti. V krbu je výškově nastavitelná grilovací mřížka nebo jiná konstrukce (nerezové tyčky nebo pruty) na opékání, pod ní rošt na palivo a vespod popelník.

Je libo gril?

Gril je zařízení, které slouží jednoznačně k přípravě pokrmů. Na rozdíl od krbu je pevný gril bez komína, ale má popelník, rošt a grilovací mřížku. Vejde se do menších prostor, a proto může stát i na malém dvorku nebo dokonce na městské střešní zahradě. Více lidí si ale pořizuje mobilní gril na dřevěné uhlí, plyn nebo elektřinu, relativně nové jsou lávové grily (kusy lávy rozpaluje hořící propan-butan).

Ohniště pro romantiky

Zahradní krb Astra Exclusiv s větrnou clonou a střechou z nerezu má stabilní betonový podstavec, výška 225 - 257 cm. Může stát i uprostřed terasy (Norman, cena 16 874 Kč).Možná jste zamlada vyráželi každý pátek s „usárnou“ na zádech na Křivoklátsko, a proto toužíte po klasickém ohništi obklopeném sedátky. Vyberte si zákoutí v kraji trávníku, kde nebudete obtěžovat kouřem sousedy. Bezprostřední okolí ohniště je lepší vydláždit – spáry mohou být široké a zatravněné. Pro ohniště vykopejte 40 cm hlubokou jámu a její strany zpevněte (kameny, cihlami), dno může zůstat hliněné.  

Neplýtvejte penězi, poraďte se

Zahradní krb nebo letní kuchyně jsou poměrně náročnou stavbou, a proto ke svému plánování přizvěte architekty – stavebního i zahradního. Pomohou vám najít správné místo, orientaci posezení, materiály, a také poradí s úpravou okolí. Ani vlastní stavba není právě jednoduchá záležitost, a pokud nejste opravdu zkušenými kutily, svěřte ji specialistům. Tak se odpočívadlo stane krásným a příjemným rozšířením vašeho obydlí a vynaložené prostředky se vám bohatě vyplatí.