Vyrostla jsem ve velkém starém domě v centru města. Na rozdíl od kamarádů ze sídliště jsem pocitem stísněnosti netrpěla, ale radost z hezkého prostředí kazil permanentní boj s nepraktickými „maličkostmi“: nebylo kam dát věci, do koupelny se chodilo přes další dva pokoje... Tehdy jsem pochopila, že jenom na velikosti nezáleží.

Předpokladem toho, abyste se v bytě či domě cítili příjemně, je účelná dispozice. Musí být vyřešena tak, aby vyhovovala všem činnostem, které se doma odehrávají, a aby prostory, které spolu funkčně souvisejí, na sebe navazovaly (jídelna vedle kuchyně, koupelna a WC blízko ložnice). Obývací pokoj a kuchyně patří do popředí ke vstupu, ložnice a pracovna naopak do méně frekventované zóny, pokoj pro předškolní dítě vedle ložnice rodičů. Sledujte také orientaci oken ke světovým stranám a zda jsou obrácena do ulice nebo do zeleně.

Doporučujeme

Komunikační křivky v bytě, tj. průchody mezi jednotlivými funkčními celky, by měly být co nejkratší a nejpřímější. Nakreslete si půdorys bytu i s rozestavěním nábytku a čárami, kudy přesně budete procházet. Předem zjistíte, co vám bude překážet. Akvárium uprostřed obýváku či jiný atraktivní prvek brzy začne dráždit vaši nervovou soustavu, pokud jej budete muset neustále zbytečně obcházet.

Všeho s mírou

Ve společném obývacím prostoru si často přejeme alespoň částečně opticky oddělit kuchyňskou linku. Společnost Interlübke uvádí na trh posuvné regály s vodicími kolejničkami montovanými do stropu a podlahy. Můžete je umístit kamkoliv a měnit dělení prostoru podle potřeby.Význam má i přiměřená velikost jednotlivých místností vzhledem k celkové užitné ploše. Stejně jako v životě, i v bytě je vždy něco za něco a jde o to zvolit správný kompromis. Setkala jsem se s případem, kdy stopadesátimetrový byt pro pětičlennou rodinu vítal své obyvatele předsíňkou o rozměrech 120 x 150 cm! Bydlíte-li tři v malém 2+1, bohužel si koupelnu o ploše 3 x 4 m nemůžete dovolit. V garsonce pro jednu osobu je zbytečným luxusem budovat ohromnou kuchyni, postačí úsporná linka. Vyvarujte se dlouhých členitých chodeb – zbytečně zabírají plochu na úkor obytných místností. Hodně místa ušetříte propojením obývacího pokoje s kuchyní.

Komu vadí výhled na kuchyňskou linku, může to vyřešit posuvnou nebo polovysokou příčkou. Prostory, kde nejsou pravoúhlé rohy, působí atraktivně pouze tehdy, jsou-li jejich rozměry velkorysé a nemáte-li doma nouzi o místo. Většinou se ale velmi obtížně zařizují nábytkem. Totéž platí pro byty s velkými pokoji ve starších domech, které mají uprostřed každé stěny okno nebo dveře. Místnost je napohled celkem prostorná, ale zjistíte, že není kam postavit jídelní stůl nebo postel, a případná změna je velmi obtížná.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz.

Vaše věci bydlí s vámi

Zapomínat nesmíte naopak na úložné prostory. Jsou tím důležitější, čím méně užitné plochy máte k dispozici. Komora či vestavěné skříně umožní uvolnit obytné místnosti. Ideální je šatna (vestavěné skříně) vedle předsíně a další šatna v ložnicové části domu, u vícečlenné rodiny samostatná šatna pro rodiče a pro děti. V domech s podkrovím lze dobře využít i prostor pod střechou na sezonní či jen málo používané věci. V rodinném domě by také neměla chybět větraná spíž, a pokud zahradničíte, tak i prostor na uskladnění jablek, zeleniny atd. Rodiny, které se více věnují sportu, budou potřebovat i odpovídající místo na sportovní vybavení.

Zaplnit garáž flotilou jízdních kol, lyžemi, snowboardy a dalším náčiním, zatímco auta parkují venku, rozhodně nepatří mezi šťastná řešení. U malých úsporných domů se často zapomíná, že i zahrada si žádá své. Potřeba najít místo pro sekačku na trávu, nářadí, zahradní nábytek a další náčiní bohužel někdy vede k dodatečnému budování nevzhledných kůlen, zahradních domků či „přílepků“ na fasádě domu. Myslete na to předem – sklad s výstupem na zahradu se dá zřídit v rámci garáže, v suterénu domu, pod terasou a podobně.

K čemu je architekt

Odborník s prostorovou představivostí a profesionální zkušeností ví, kolik místa je potřeba na různé činnosti v bytě, jaké rozměry má nábytek a jaké možnosti zařízení a úprav daná dispozice nabízí. Dokáže navrhnout bydlení předně na míru podle vašich potřeb. Upozorní vás na úskalí, která si předem neuvědomujete, pomůže s výběrem řemeslníků. Nelitujte času a podrobně ho seznamte s životním stylem i požadavky všech členů rodiny. Záleží na mnoha věcech: jaký je váš zdravotní stav, zda jste alergici, leváci či praváci, milujete květiny, kolik máte oblečení, co vyžadují vaše koníčky, co vaše kočka nebo pes... Myslete také na to, že život je změna. Zvolte takové řešení, které nabízí určitou variabilitu, abyste nemuseli absolvovat rekonstrukci každých pět let. Ideální je nechat si zpracovat více variant návrhů a srovnat jejich ceny, výhody i nevýhody. Samozřejmě může dojít i k tomu, že architekt má zásadně jiné představy o tom, jak byste měli žít, než jsou ty vaše. Nedokážeteli navzájem sladit své vize, nezbývá než najít jiného. Někdy i jednorázová konzultace za cenu pár set korun může ušetřit nemalé finanční prostředky, čas a starosti, které přijdou později. Řešit problémy raději předem „na papíře“ než bolestně „v reálu“ se rozhodně vyplatí.

Současná moderní výstavba je technicky i architektonicky na vysoké úrovni, dispozice bytů však nejsou vždy šťastné. Tlak na maximální zisk vede k tomu, že nezkušený klient zaplatí 50 000 Kč za metr čtverečný nepraktického bydlení v napohled luxusním domě a brzy po nastěhování provádí další nákladné úpravy „k obrazu svému“, nebo se musí přestěhovat, protože byt nejde upravit.

text: Jitka Pálková, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem