...nám prozradila Claudia Herke ze studia bora.herke.palmisano, které se podílí na vývoji nových trendů pro veletrh Heimtextil.

Claudia Herke ze studia bora.herke.palmisano se podílí na vývoji nových trendů pro veletrh Heimtextil.Kde hledáte inspiraci k tvorbě? Snažíte se udržovat kontinuitu vývoje, nebo tvořit nezávisle?

Dá se říci, že se musíme ohlížet zpět, abychom mohli jít dopředu. Kontinuita je velmi důležitá, vytvářet trendy neznamená vyvíjet každý rok něco zcela nového a zapomínat na staré hodnoty, na to, co již bylo vytvořeno. Není to možné ani z důvodů nákladných výrobních technologií. Vidíme to názorně při čerpání inspirace v přírodě – příroda má na nás stále podstatný vliv a stále objevujeme nové zdroje, nové přístupy. Nyní je to například kouzlo minerálů, jejich struktura, barevnost atd.

Sledujete při vývoji nových trendů, jak se vyvíjí životní styl?

Studio bora.herke.palmisano se podílí na vývoji nových trendů pro veletrh Heimtextil.Ano, sleduji zejména mladé lidi. Pozoruji život „na ulici“, dívám se, jak se oblékají, jak bydlí, jaké věci si kupují, jakou hudbu poslouchají. Jejich přání a pocity jsou pro mě důležitým vodítkem. Také hodně cestuji, studuji život, kulturu a tradice mimoevropských zemí a dějiny umění, mnoho inspirace nacházím v malířství.

Jak hodnotíte přínos nových ekologických výrobních technologií, recyklace materiálů, využití obnovitelných zdrojů?

Studio bora.herke.palmisano se podílí na vývoji nových trendů pro veletrh Heimtextil.Nové technologie jsou budoucnost designu, technické inovace přinášejí kromě úspor energie i jiný způsob myšlení. Budou mít čím dál větší vliv na design výrobků, vznikají nové, tzv. „inteligentní materiály“. Nejde jen o proměny vzhledu a povrchové struktury, textilie získávají také významné nové užitné vlastnosti – velkou trvanlivost, nehořlavost, odolnost proti vlhkosti a chemikáliím a podobně. Baví mě kombinovat nové materiály s tradičními přírodními, jako jsou bavlna, vlna, s ručně tkanými výrobky a podobně. Vznikají tak unikátní efekty.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Studio bora.herke.palmisano se podílí na vývoji nových trendů pro veletrh Heimtextil.Jaký je váš oblíbený materiál?

Mám ráda len, a to pro jeho přirozené vlastnosti i dlouhou historii. Je to jeden z nejstarších přírodních textilních materiálů, je odolný a trvanlivý, lze jej zpracovávat nejrůznějším způsobem. Má univerzální použití – jak v domácnosti, tak na oblečení, dekorace atd. Známe jej již několik tisíciletí, jeho podoba se proměňuje, ale jeho kvality zůstávají nadčasové.

text: Jitka Pálková, foto: www.bora-herke.de

logo MessengerPoslat Messengerem