Podlaha se nemalou měrou podílí na pohodlí a útulnosti každého domova. Mezi nejrozšířenější, nejpraktičtější a také nejdostupnější podlahové krytiny patří laminát.

Kolekce Marena Classic a exoticky vyhlížející dekor Dub japonský bílý (KPP).Zájem o laminátové podlahy u nás přes rozšiřující se konkurenci nových podlahových krytin neklesá. Jedním z důvodů je, že pokládka laminátové podlahy v místnosti o ploše 20 m2 trvá odborníkovi přibližně čtyři hodiny, neboť kvalitní zámkové spoje umožňují lamely spojovat bez lepení. Nemalou roli hrají také finanční výhodnost a dlouhá životnost. Jednotlivé díly se kromě nízké ceny vyznačují lehkostí, snadnou opracovatelností a velmi jednoduchou údržbou.

Laminátové podlahy jsou ekologicky nezávadné (podle některých zdrojů se skládají z 87 % papíru a 13 % syntetických pryskyřic). Také běžná údržba je velmi jednoduchá: stačí zamést nebo setřít mopem. Důležité je zabránit vnášení drobných tvrdých částic a nečistot, které by mohly podlahu mechanicky poškodit. Pokud se tak stane, existují od jednotlivých výrobců fixační pasty, sladěné s dekorem podlahy, umožňující drobná poškození efektivně opravit.

Foto v podlaze

Laminátová podlaha v sobě spojuje dekorativní prvky přírodních materiálů se spolehlivostí průmyslových výrobků. Dnes už můžete dostat laminátové dekory, napodobující nedokonalosti a nepravidelnosti přírodních materiálů se všemi suky, trhlinami, spárami a patinou. Výrobci nabízejí celou řadu rozmanitých dekorů a vzorů, od imitace přírodních materiálů – dřeva, kamene či korku, přes různobarevné, více či méně výrazné dekory až po možnost zalaminování třeba vlastní fotografie. Díky své přizpůsobivosti najdou uplatnění prakticky v každém interiéru.

Odolné a odolnější

Rustikálně vyhlížející dekor Pinie toskánská z kolekce Marena působí k nerozeznání od přírodní dřevěné podlahy (KPP).Při výběru laminátové krytiny je však kromě designu a vzhledu třeba zohlednit také její strukturu a provedení. Levné a nekvalitně provedené laminátové podlahy se poznají již během prvních měsíců užívání. Mezi cenově i uživatelsky přijatelné varianty laminátových podlah patří tzv. melaminové lamely z přímých laminátů. Na nosné desce krytiny je nanesen dekorační papír zalitý vrstvou melaminu. Taková krytina je vhodná do spíše méně až středně zatěžovaných prostor, kde spolehlivě poslouží.

V domácnosti se jí rozhodně obávat nemusíte. Kvalitnější a odolnější variantou, která je ideální i pro komerční využití, jsou pak krytiny z vysokotlakého laminátu. Jednotlivé vrstvy krytiny jsou k sobě, jednoduše a laicky řečeno, slisovány za působení vysokého tlaku. Krytina tak snese větší zatížení a je také odolnější vůči nárazům.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Tři skupiny zatížení

Ale i v těchto případech musíte při výběru vycházet z několika základních údajů. Tím prvním je značka AC, která označuje tvrdost. Laminátové podlahy se dělí do tří skupin:

AC1 – nízké zatížení: ložnice, pokoje pro hosty

AC2 – střední zatížení: obývací pokoj, dětský pokoj

AC3 – silné zatížení: kuchyně, chodba, kanceláž

Při výběru vhodné krytiny pro určitý typ místnosti se lze také řídit podle tzv. třídy zátěže/používání/namáhání. Hodnoty 21–23 označují třídy namáhání v soukromých prostorech, hodnoty 31–33 pak odhalují vhodnost krytiny do různě zatěžovaných komerčních prostor.

Krytina s třídou zátěže 21 je určena pro obytné prostory s lehkým zatížením, tedy mírným či občasným používáním, například pro ložnici. Pro vstupní prostory, schodiště či do kuchyní zcela jistě volte třídu zátěže 23, případně můžete zabrousit i mezi krytiny s označením 31–33. Pravděpodobně se však dnes setkáte s krytinami pro domácnost, které budou splňovat přinejmenším třídu zátěže 22 a 23, dokonce budou možná odpovídat požadavkům tříd 31–33, jelikož výrobci se snaží neustále přinášet kvalitnější a dokonalejší produkty i pro soukromé využití.

Ne každá cena je „zajímavá“

V konkurenční snaze o co největší zlevnění se dostávají někteří výrobci na hodnoty pod 6 mm tloušťky, narazit můžete i na sílu 4 mm a tomu odpovídající „zajímavou“ cenu. Pak se ale vaše investice stává riskantní záležitostí. Určitě preferujte krytiny s voděodolnou nosnou deskou. Ideální je speciálně ošetřená dřevovláknitá HDF deska. Doporučit lze také antistatickou úpravu povrchu a hrany impregnované proti vlhkosti. Tuto úpravu oceníte ihned, jakmile se vám na zem podaří rozlít kávu či limonádu. Laminátové podlahy jsou pokládány na plovoucím principu a zámkový spoj by tedy měl být kvalitní a pevný, aby časem nedocházelo ke vzniku mezer mezi jednotlivými lamelami.

Důležitá je také kvalitní spodní protitahová vrstva, která zajišťuje stabilitu a rozměrovou stálost krytiny při změnách vlhkosti a teploty. Kvalitu provedení jednotlivých vrstev, zámkového spoje i krytiny jako celku však pouhým okem rozpoznat prakticky není možné, vždy je proto lepší při koupi zamířit přímo tam, kde vám odborně poradí a zajistí kompletní záruky i servis. Automatickou součástí pokládky každé laminátové krytiny je pak správná zvuková izolace, tedy kročejová podložka, která zabraňuje vzniku nepříjemného kročejového hluku. Izolační podložky lze ke krytině dokoupit samostatně, v řadě případů však tvoří součást jednotlivých dílců krytiny již přímo od výrobce. Kromě kročejové podložky se pod krytinu umisťuje také parotěsná fólie.

Vhodný výběr laminátové podlahy dokáže podtrhnout a zdůraznit styl interiéru – podlaha Quick-Step, řada Classic, Dub světlešedý olejovaný prkna (QUICK STEP).Aklimatizace a pokládka

Před pokládkou zkontrolujte všechny lamely, zda jsou bez kazů a poškození. Zabalený materiál se musí nechat aklimatizovat minimálně 24 hodin v místě pokládky. Podklad musí být rovný, suchý, čistý a dostatečně pevný. Dodržet se musí dostatečně široké dilatační spáry mezi podlahou a pevnými body místnosti – stěnami, rourami od topení apod. Dilatační spárou pak musí být přerušena i rozměrná plocha. Je to důležité z důvodu klimatických změn v místnosti a možného, byť minimálního „pohybu“ krytiny.

Z optického hlediska se doporučuje krytinu pokládat podélně ve směru dopadu světla z největšího okna v místnosti, tedy krátkou stranou k oknu. Druhým pravidlem je, že dlouhé strany lamel by měly být pokládány kolmo na nejdelší stranu místnosti. Místnost tak působí větším dojmem. Většinu laminátových krytin lze bez problémů umístit na podlahové vytápění, vždy je však dobré se o tom poradit s prodejcem. Klasické laminátové podlahy nejsou vhodné pro pokládku v místech s vyšší koncentrací vlhkosti, existují ale speciálně upravené krytiny do kuchyně a koupelny, které mají impregnované hrany i další speciální úpravy.

text: Stojan Černodrinski, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem