Barový pult zabudovaný do kuchyňské linky nebo jídelního koutu je u nás i ve světě velmi populární. Kromě toho, že nabízí jiný typ posezení, než poskytuje jídelní stůl či sedací souprava, rozšiřuje možnosti členění kuchyňských sestav a umožňuje praktičtější využití prostoru.

Trend zabudování baru do kuchyně doputoval do Evropy ze Severní Ameriky, kde se hojně využívá k servírování menších pokrmů, jako jsou snídaně nebo svačiny. U nás se začaly barové desky využívat nejprve v kuchyňských koutech panelových bytů, kde nabídly prostorově úspornější alternativu jídelního stolu, později se staly oblíbeným prvkem umožňujícím nová a neotřelá řešení i u velkých kuchyňských sestav. Současnému trendu integrovaných interiérů napomáhají k optickému oddělení kuchyně od jídelny nebo obývací části.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Vysoké i nízké

Kuchyňskou sestavu situovanou do tvaru písmene L je možné opticky uzavřít barovou deskou s opěrou a vytvořit kompozici ve tvaru písmene U. Na rozdíl od zastavění této části běžnými skříňkami působí toto řešení vzdušně a subtilně a umožňuje sezení osob proti sobě.Barové desky umožňují různé kompozice kuchyňských sestav. Z hlediska konstrukce existuje několik základních řešení. Barový pult může být samostatně stojící nebo jako pevná součást nábytku, může být opřený o podpěru na podlaze nebo fixovaný ke stropu. Využívají se dvě výšky – stejná s pracovní plochou, nebo zvýšená (skutečně barová), pro kterou platí ergonomické pravidlo – individuální nastavení by mělo odpovídat výšce vodorovně položeného předloktí vzpřímené postavy.

U sestavy Siera (WELLMANN) je barová deska výrazné barvy využitá k optickému oddělení kuchyňské části, cena sestavy (bez DPH) 109 400 Kč, ALISEO.Nejběžnější variantou domácího baru je ostrůvek, jehož součástí je vyvýšená pracovní deska. Barovou deskou je také možné prodloužit pracovní plochu ostrůvku, čímž se zvětší jeho délka, nebo protáhnout pravoúhle do tvaru písmene L. Prostorově náročnější, ale efektní je kolmé navázání barové desky na ostrůvek tak, že se vytvoří kompozice ve tvaru písmene T. Bar může posloužit k propojení ostrůvku a základní linky nebo sestavu situovanou do tvaru písmene L opticky uzavřít do subtilní podoby kuchyně ve tvaru písmene U. Někteří výrobci nabízejí i speciální řešení v podobě otočných či výsuvných barových desek nebo jinak tvarovaných menších pultů připevněných k různým konstrukcím.

Více článků z rubriky KUCHYNĚ na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Za stovky i tisíce

Kuchyňská sestava Bari (SCHÜLLER) v provedení kombinace lak a strukturované lamino s dekorem sukovitého dubu. Barový pult (tloušťka 9 cm) je součástí ostrůvku s pracovní plochou a dřezem, cena sestavy (bez DPH) od 230 000 Kč, KUCHYNĚ SCHÜLLER – NEXT TRADE STORE.Na zhotovení barových pultů se používají stejné materiály jako na pracovní desky. Neznamená to ale, že u konkrétní sestavy musí být použitý stejný materiál. Kombinace materiálů a barev může vytvořit zajímavou individuálně řešenou kompozici. Barová deska by však měla být příjemná na dotek. Tomuto požadavku odpovídají nejvíce dřevo a umělý kámen, které jsou na dotek příjemně teplé. Efektní a luxusní je přírodní kámen, elegantní sklo nebo nerezová ocel jsou sice chladnější, interiéru však dodají vzdušnost a moderní minimalistický vzhled. Dobře poslouží praktické a levnější laminátové desky, které se vyrábějí v rozmanitých barvách a vzorech včetně zdařilých imitací dřeva.

text: Jana Zelendová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem