Nový člen rodiny zamíchá doma se vším včetně zařízení koupelny. Jak to zařídit, aby se koupání stalo příjemným rituálem, a ne nervy drásající kovbojkou?

O tom, jestli se z koupání miminka u vás doma stane radost a zábava nebo jen nutné zlo, rozhodne správná příprava. Jejím základem je výběr vaničky a doplňků, které vám manipulaci s dítětem při koupání usnadní a zpříjemní.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Nejlepší místo

Vanička Onda Evolution (OK BABY) má integrované lehátko s protiskluzem, digitální teploměr a zamykatelný výpustný ventil, nastavitelné podpěry se přizpůsobí každému typu vany, 2 polohy: 0–6 a 6–12 měsíců, rozměry 54 x 28 x 94 cm, cena 1 530 Kč, MALL.Výběr vaničky záleží na vašich individuálních preferencích a možnostech. Na začátku si musíte udělat jasno v několika otázkách. Kde bude koupel probíhat? V bytech s malou koupelnou se večerní rituál odehrává zpravidla v ložnici nebo v dětském pokoji v rámci postýlky a přebalovacího pultu. Pokud jste se rozhodli pro tuto možnost, počítejte s tím, že budete vaničku plnou vody přenášet z koupelny do pokoje a zpátky. Vana by měla být lehká, měla by držet tvar a neměla by jí chybět pevná madla, která usnadní přenášení. Praktičtější řešení nabízejí vaničky vybavené nastavitelnými podpěrami, které se dokážou přizpůsobit jakémukoliv typu vany.

Díky nim vaničku zavěsíte do velké vany, přímo tady ji napustíte a po koupání voda vyteče pomocí výpustného ventilu. Tento způsob řeší dva problémy najednou – nenutí vás cestovat po bytě s vaničkou plnou vody a umožňuje vám koupat miminko v pro vás přiměřené výšce, a ne v hlubokém předklonu. Problém umístění vaničky během koupání tak, aby k ní měl dospělý pohodlný a bezpečný přístup, řeší také modely integrované do nábytku, například vyjímatelná vanička vložená do konstrukce přebalovacího pultu. Stejnou službu udělá také skládací stojan, který lze k některým typům dokoupit a který je praktický, pokud jde o úsporu místa.

Více článků z rubriky KOUPELNA na www.modernibyt.cz nebo www.dumabyt.cz.

Držet a nepustit

Anatomicky tvarovaná vanička Ziggy Zebra (BEBE JOU) se spodním odtokem umístěná na kovovém stojanu, cena vany 599 Kč, cena stojanu 1 049 Kč, MALL.Velkou pomoc pro dospělého představují anatomicky tvarované vany doplněné často o lehátka, do nichž lze dítě položit tak, že je to pro ně během koupele příjemné a bezpečné a dospělý má zároveň volné ruce. Tyto vymoženosti samozřejmě koupajícího nezbavují povinnosti děťátko během koupání neustále hlídat. Větším dětem, které už sedí, jsou určené podpůrné ohrádky s přísavkami, díky nimž sedí ve vaně téměř samostatně bez nebezpečí uklouznutí a zmizení pod hladinou.

Vana, která zmizí

Pro domácnosti s kritickým nedostatkem místa jsou určené nafukovací nebo skládací modely – například nafukovací vanička Green značky Babymoov nebo skládací Flexi od Flexi Bath. Inovativní způsob, jak dostat přebalovací pult do hypermalé koupelny tak, aby byl při koupání kdykoliv po ruce, vymysleli designéři značky byBO Design. Vybrat si můžete ze dvou typů skládacích přebalovacích pultů, které se zavěsí na zeď. Barevný model Pippi je vyrobený z bytelného plechu, subtilnější variantu představuje závěsný přebalovací pult Nathi z ohýbané překližky, pořídit si k němu můžete i praktický závěsný zásobník na plenky Napyrette.

text: Iva Šafářová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem