Budiž teplo! Také už máte zimy skoro dost a toužíte užít si tepla, prohřát tělo a zarelaxovat si? Pokud listujete katalogy cestovních kanceláří a hledáte zájezd za sluncem, zadržte! Za stejnou cenu si totiž můžete dopřát teplo i doma.

Nejspíš budete souhlasit s tím, že na prohřátí těla je v tomto období ideální finská sauna – jenže ta není vhodná pro každého. Možná vám nedělá dobře, protože nesnášíte příliš vysoké teploty a následné zchlazení v ledové vodě. Možná vám ji nedoporučil lékař, třeba kvůli problémům se srdcem. V takovém případě přichází v úvahu infrasauna neboli infrakabina. K mání jsou už za méně než dvacet tisíc korun a jejich spotřeba energie je srovnatelná s mikrovlnnou troubou.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

6 ROZDÍLŮ MEZI INFRAKABINOU A KLASICKOU SAUNOU

 – v infrasauně slouží jako zdroj tepla infrazářiče, v klasické elektrická, plynová nebo klasická kamínka na dřevo

– infasaunu můžete používat vzápětí po zapnutí, u klasické čekáte, než se nahřeje

– klasické sauny působí zvenku, v infra se organismus prohřívá zevnitř – teploty se v infrasauně pohybují kolem 60 °C, používat je tak mohou třeba i kardiaci, u těch klasických se šplhají až ke stovce

– v infrakabině pobýváte zhruba půl hodiny, osprchujete se a už se sem nevracíte, u klasické se střídá zahřívání a zchlazení

– do infasauny můžete například před sportovním výkonem i v oblečení, do klasické nikdy

Infrasauna Samoa je vhodná pro jednu osobu a je určena pro umístění v jakémkoli temperovaném interiéru. Není třeba žádné speciální odvětrávání. Akční cena 20 990 Kč.Jak fungují?

Rozdíl mezi klasickou a infrasaunou je ve zdroji tepla a také ve způsobu, jak účinkují na lidské tělo. Zatímco ty první působí zvenku, v druhém se organismus prohřívá zevnitř. V infrasauně kamínka nahrazují keramické zářiče, které jsou umístěné na různých místech kabiny. Jejich počet a instalace se liší podle toho, pro kolik osob je zařízení určené. Zářiče vydávají infračervené paprsky, jež dokážou proniknout několik centimetrů pod pokožku do tkáně. Využívají toho, že lidské tělo akumuluje osmdesát procent tepla do hloubky dva až tři centimetry.

To mu stačí, aby vyloučilo škodliviny, které nelze odbourat ledvinami nebo dýchacími cestami. Neohřívá se tedy vzduch – v infrasauně máte teplotu v rozmezí 50 až 65 stupňů, proto jsou vhodné i pro kardiaky, lidi léčící se s vysokým krevním tlakem a další nemocné, kteří do klasické sauny nesmějí. Infakabinu neohříváte, s pocením je možné začít okamžitě po zapnutí. Člověk se zapotí, osprchuje vlažnou vodou a do kabiny se už nevrací. 

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Čím si zatopit?

Jednotlivé typy infrakabin se od sebe liší nejen velikostí a použitým materiálem, ale i zdrojem tepla. Zde máte na výběr dvě základní možnosti. První jsou keramická topidla, která vyzařují infračervené záření 40 μm, které lidské tělo snadno absorbuje. K jejich přednostem patří vysoká a rychlá výhřevnost, požadované teploty dosáhnou během několika málo minut. Variantou těchto topidel jsou světelná keramická topidla, která tvoří trubice z křemičitého skla.

Infrasauna Grand Vitae 2 patří do té nejluxusnější kategorie jak svým nadstandardním zpracováním, tak kabinou z cedrového dřeva. Cena od 100 000 Kč.Jak napovídá název, sálá z nich nejen teplo, ale i světlo, proto si v takové kabině můžete dopřát i terapii světlem. Druhou skupinou jsou karbonová topidla tvořená velmi tenkými karbonovými pásy. Sice si budete muset počkat o nějakou tu minutu déle, než se zahřejí na provozní teplotu, ale za to se vám odvděčí mnohem rovnoměrnější a efektivnější distribucí infračervených paprsků.

Ty také dokážou proniknout hlouběji do tkání, proto je saunování účinnější. Jejich životnost je zhruba o třetinu delší než u keramických.  „Některé infrasauny jsou navíc vybaveny ionizérem, který obohacuje vzduch velkým množstvím záporně nabitých iontů, takzvaných aniontů, které zmírňují astmatické a alergické potíže i onemocnění dýchacích cest, stimulují myšlenkovou činnost a zlepšují paměť, ulevují od migrény a zmenšují nespavost. Prokazatelně zvyšují i duševní a fyzickou výkonnost,“ říká Bohuslav Komín z prodejen Euronics. 

10 POZITIVNÍCH ÚČINKŮ INFRAKABIN NA LIDSKÉ ZDRAVÍ

– ulevují od bolesti kloubů
– posilují imunitní systém
– zmírňují astmatické a alergické potíže
i onemocnění dýchacích cest
– stimulují myšlenkovou činnost a zlepšují paměť
– ulevují od migrény
– zmenšují nespavost
– pozitivně působí na lidskou pokožku, přispívají k hladké a pevné pleti
– slouží především k uvolnění svalů a kloubů před či po sportu, také nahřejí tělo před masáží
– během (pravidelného) používání infrasauny lze spálit 600 až 800 kalorií
– s každým litrem vypoceným v infrasauně se tělo zbaví až 20 % toxinů, v klasické sauně je to méně

Elektrický proud k instalaci stačí

K přednostem infrasaun patří i jejich snadná instalace. „Její pořízení nevyžaduje žádné stavební úpravy, na montáž stačí dvěma lidem pouhých třicet minut a jednoduše je zapojujete do obyčejné zásuvky,“ říká Martin Šerák z firmy Marimex. Umístit je tedy můžete kamkoli, kde máte v dosahu elektrický proud. Obávat se nemusíte ani vysokých účtů za elektřinu, jak uvádějí výrobci, jedno saunování vás stojí podle tarifu od jedné do čtyř korun. Na rozdíl od klasických saun můžete infrakabinu postavit třeba do ložnice nebo obývacího pokoje, neboť se zde nestřídá onen cyklus saunování a zchlazení.

Nemusíte tak mít v blízkosti bazének nebo sprchu, abyste se co nejrychleji zchladili a opět vrátili do vyhřátého prostředí, i to instalaci infrasaun zjednodušuje. Kabinu nutně nemusíte umisťovat jen do bytu, ale na trhu najdete i typy určené k instalaci do exteriéru. I tam platí, že podmínky pro instalaci jsou jednoduché a člověk to zvládne sám.

text: Magdaléna Krajmerová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem