Bílé do lednice, červené do špajzu… Pořád ještě skladujete víno tímto způsobem? Pak vězte, že  tento ušlechtilý nápoj vyžaduje jiné podmínky.  A v bytě mu je dokážete vytvořit pouze ve vinotéce.

Vinotéka Electrolux ERW3313AOX se skládá ze dvou teplotních zón pro ukládání různých typů vína. Patří do energetické třídy A+ a zdobí ji i stylový design – stříbrný rám, dřevěné police a skleněná dvířka, která jsou opatřena UVA fi ltrem. Tmavý vnitřek a ideální vlhkost s teplotou vytvářejí ideální podmínky i pro dlouhodobé skladování vína. Přístroj má výšku 178 cm a doporučená cena činí 43 980 Kč.Na první pohled to vypadá, že jde o obyčejnou chladničku, která má jen jiné police a prosklená dvířka, aby byly láhve vidět. Ale není to pravda. Lednička a vinotéka jsou odlišné přístroje, které fungují každý trochu jinak. Zde jsou ty nejdůležitější rozdíly. První rozdíl je v konstrukci. Víno totiž potřebuje, zvlášť při dlouhodobém skladování, absolutní klid. Ten by mu obyčejná chladnička, jež se při zapínání a vypínání třese a vibruje, určitě nezajistila. Proto mají vinotéky speciálně uložený kompresor, který brání otřesům přístroje.

Rozdíl je i v nastavení teplot. Zatímco v chladničkách se setkáte nejčastěji s rozmezím od dvou do deseti stupňů, u vinoték to je od pěti do dvaceti, abyste v nich mohli mít i víno červené. Na typu a zpravidla i ceně záleží přesnost teplot ve vnitřním prostoru. Ačkoli si snad u všech typů elektronickým ovládáním nastavujete teplotu s přesností na jeden stupeň, levnější chladničky, takzvané monoklimatické, mívají v horní části tepleji než ve spodní. I zde platí fyzikální zákony, a tedy pravidlo, že teplý vzduch stoupá nahoru.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Bílé víno dolů, červené nahoru

Volně stojící vinotéka Whirlpool ARC 2150 patří k těm větším, neboť pojme 101 lahví, které ukládáte do šesti dřevěných polic, z nichž čtyři mají nastavitelnou výšku. Víno uvnitř můžete skladovat při ideálních podmínkách, tedy teplotě v rozmezí od 7 do 18 °C a vlhkosti 50 až 70 %. Ideální klima uvnitř udržuje uhlíkový filtr. Cena přístroje činí 20 900 Kč.Rozdíl závisí na velikosti přístroje. Zatímco u těch malých může činit několik desetin, u těch velkých jde o celé stupně. Pak platí, že bílé víno dáváte dolů, červené nahoru.  Přesnější teploty, a tedy i lepší podmínky pro skladování vína nabízejí vinotéky vícezónové či temperované. Jsou rozdělené na několik částí, v nichž si lze individuálně volit teplotu v rozmezí od pěti do osmnácti až dvaceti stupňů.

To znamená, že si klidně jednu polici nastavíte na chlazení bílého, další červeného nebo růžového vína. Mnohé přístroje jsou pak vybavené pojistkou, která brání tomu, aby teploty uvnitř klesly příliš. Mráz totiž dokáže tento ušlechtilý nápoj zcela znehodnotit. Liší se i vlhkost u chladničky a vinotéky. Ta má být vyšší, než je běžná pokojová, která se pohybuje kolem 50 % . Pro skladování vína se doporučuje hodnota kolem šedesáti pěti až osmdesáti. Uvnitř vinoték bývá i uhlíkový filtr, který odstraňuje zápach ve vnitřním prostoru. Speciální konstrukci si vyžadují i dvířka a police.

Nestačil by vínu obyčejný sklep?

ODPOVÍDÁ: Bohuslav Komín, odborník na elektro z prodejen Euronics
Víno potřebuje nejen přesnou teplotu, ale i správnou polohu a klid. Proto dveře lednice, které se musí často otevírat, nejsou vhodným prostředím pro ukládání kvalitních kusů. Podobně je tomu i se sklepem, pokud ovšem není speciálně vyhrazen pro skladování vín. Běžný sklep totiž slouží ke skladování ovoce a zeleniny a pravidelně se do něj chodí. Značné škody v archivu by mohla napáchat i plíseň z brambor, jelikož víno znehodnotí. Ale i když nemáte k dispozici pravý vinný sklípek, ba ani obyčejný sklep, můžete víno skladovat řádně, a to v domácí vinotéce. Pokud doma nemáte zrovna stoletou zásobu, ale chcete mít několik svých oblíbených vín vždy po ruce, plně postačí vinotéka na 12 lahví. Na větší množství vína se již vyplatí pořídit si vinotéku na 32 lahví a je možné zvolit i kompromis pro 18 lahví. Pokud máte v úmyslu podávat červené i bílé víno při správné teplotě, vyplatí se investovat do vinotéky s funkcí dual zone – pro nastavení 2 různých teplot v jednotlivých zónách pro bílé a červené víno. Vinotéky Hyundai jsou k dostání již od 2 799 Kč, tudíž se mohou stát třeba už letos ideálním vánočním dárkem.

Skupinu vestavných trub či kávovarů s výškou jenom kolem 45 centimetrů, které při své kompaktnosti nabízejí funkce stejné jako podstatně vyšší spotřebiče, nyní rozšiřují i podobně koncipované vinotéky. Příkladem budiž Hotpoint LUCE WL 24 A/HA v provedení nerez a sklo. Vinotéka má kapacitu 24 lahví vína, které ukládáte na tři dřevěné police, elektronické ovládání, digitální displej s ukazatelem teploty, kterou lze nastavit v rozmezí od 4 do 18 °C. Doporučená cena je 39 990 Kč.Skleněné police nahrazují dřevěné rošty

Dvířka nevyplňuje obyčejné sklo, ale tónované doplněné UV filtrem, protože světlo a UV záření vínu škodí. Podobně skleněné police nahrazují dřevěné rošty z tvrdých a vlhku odolných dřevin, například dubu, buku, třesně či teaku. Police jsou v lepším případě výsuvné a na kolejnicích. Při výběru vína tak mohou lahve zůstat položené a netrpí otřesy, jako když je vytahujete „ručně“ jednu po druhé.

text: Magdalena Krajmerová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem