V sobotu 16. března byli vyhlášeni vítězové Výročních cen Akademie designu České republiky Czech Grand Design. Akademie, složená z 51 aktivních kurátorů, teoretiků a publicistů z ČR i zahraničí, volila ve třech kolech. V prvním kole bylo nominováno 134 subjektů v osmi kategoriích s celkem 206 projekty, do druhého kola pak prošli 3 finalisté v každé kategorii a po třetím kole byli zvolení vítězové.

Czech Grand Design 2012Akademie volila v kategoriích Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR, Módní designér roku, Designér šperku roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Obchod roku, Výrobce roku – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Objev roku – Cena Preciosy.

Do Síně slávy Akademie designu ČR uvedla Zdeňka Zieglera za jeho dosavadní dílo a trvalý přínos na poli grafického designu a typografie.

Do Síně slávy Akademie designu ČR uvedla Zdeňka Zieglera za jeho dosavadní dílo a trvalý přínos na poli grafického designu a typografie.“Povaha jeho práce se nedá oddělit od člověka. Vstřícná a přátelská, chytře jednoduchá až lakonická, v něčem klasická, a přitom otevřená aktuálním podnětům a díky tomu svěží, velkorysá a skromná, zdánlivě lehká, až snadná a přitom zodpovědná, s nadhledem, humorem, nenápadnou, leč brilantní inteligencí získala světové ceny a čestné zahraniční doktoráty a přitom je usazená v domácí tradici,” říká o Zieglerovi Iva Knobloch, kurátorka Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Vítězové Czech Grand Design 2012Výsledky v jednotlivých kategoriích

Designérem roku se stali a Cenu Ministertsva kultury ČR získali Lucie Koldová a Dan Yeffet za kolekci svítidel Shadows.Designérem roku se stali a Cenu Ministertsva kultury ČR získali Lucie Koldová a Dan Yeffet za kolekci svítidel Shadows pro Brokis, lavičky Urban Islands pro mmcité, zrcadla Iconic Mirror a Private Mirror pro La Chance a lampu Versa pro Křehký.

Módním designérem roku se stala Hana Zárubová za kolekci Panto.No

Designérem šperku roku se stali Blueberries za kolekci 3D tištěných šperků.

Grafickým designérem roku se stalo Okolo za grafické pojetí výstavy v krabici Light Sculptures.

Fotografem roku se stala Bet Orten za sérii fotografií pro módní blog FashionBook.cz.

Objevem roku se stal Daniel Gonzalez za litinové nádobí Jumbo (slévárna Stará Huť).Objevem roku se stal Daniel Gonzalez za litinové nádobí Jumbo (slévárna Stará Huť).

Cena veřejnosti získal Lukáš Jabůrek za vázy Kolorit a Hruška pro Moser.

Grand Designérem roku se stali a Cenu ERSTE Premier získali Lucie Koldová a Dan Yeffet.

text a foto: Czech Grand Design

logo MessengerPoslat Messengerem