Přehnala se přes vaši zahradu s bazénem velká voda? Pokud ano, jistě uvítáte několik rad od odborníků z firmy Mountfield, jak se s takovou událostí vypořádat, abyste si co nejdříve mohli bazénu opět užívat.

Doporučujeme dohledat dokumenty (např. protokoly, návody, smlouvy), které jste s bazénem obdrželi. Jde zejména o označení typu/modelu namontovaného bazénu i o seznam/typy instalovaných technologií, protože jakékoli přesnější informace mohou zprovoznění bazénu výrazně urychlit, navíc to majiteli pomůže i k rychlejšímu vyřízení případné pojistné události.

Při odstranění následků škod na bazénu zasaženého povodní se předpokládá, že hlavní přívod elektrického proudu k bazénu a k jeho technologiím byl před zaplavením včas odpojen (podobně, jako např. u rodinného domu postiženého povodní) a že následné práce budou bezpečné.  Zde je několik rad, jak postupovat při zpětném zprovozňování a čištění bazénu po povodni:

 1. 1) Po opadnutí vody zjistěte rozsah škod na zaplavených bazénových technologiích i na bazénu. Před zahájením odstraňování škod vše dobře zdokumentujte kvůli případné likvidaci škody pojišťovnou, případně bez odkladů ohlaste své pojišťovně škody.

  Zaměřte se na technologie

 1. 2) Při zjišťování škod se zaměřte jak na veškeré technologie, zvláště na ty, které jsou napojeny na el. instalaci (filtrační čerpadla, protiproudy, různé dávkovače, ohřevy apod.), tak na vlastní bazén i na jeho bezprostřední okolí (např. na stavební části zapuštěných bazénů, okolní dlažby atd.).

 1. 3) Pokud zjistíte, že elektrická zařízení byla - byť jen zčásti - zaplavená, nelze je připojovat k el. síti!  Je zapotřebí zařízení demontovat a odvézt k proměření a odbornému posouzení na servis, ideálně přímo k dodavateli. Pokud máte k dispozici již zmiňované návody, nebývá demontáž zařízení složitá. Když si nebudete čímkoli jisti, kontaktujte vašeho prodejce. Určitě vám s demontáží poradí, případně ji rovnou objednáte jako servisní službu a o všechno ostatní se již postará firma.

  Ověření prodejci

 1. 4) U nadzemních bazénů je ideální po opadnutí vody celý bazén demontovat, postupně očistit všechny díly a zjistit, které součásti jsou znovu použitelné a které nikoli. Ověření prodejci nadzemních bazénů drží většinu náhradních dílů skladem. I v těchto případech se vyplatí znát přesný typ bazénu, na který pak potřebné náhradní díly lépe seženete. Poté si buď  bazén postavíte opět sami, nebo využijete případnou službu prodejce, který vám jej sestaví a napustí.

 1. 5) U zapuštěných bazénů si po opadnutí vody nejprve ověřte, jak jsou na tom s hladinou např. okolní studny, sklepy nebo podzemní jímky. Nedoporučuje se odčerpávat vodu z bazénu postiženého povodní dříve, než hladina spodní nebo podpovrchové vody klesne pod úroveň dna bazénu. I když většinu bazénů lze bez rizika zcela vypustit, vždy si  před vypouštěním ověřte u svého dodavatele, zda neodborným úplným vypuštěním bazénu nemůže dojít k dalším škodám.

  Kromě použité konstrukce bazénu hraje v takových situacích důležitou roli mj. i celkový stav pozemku po povodni, kvalita provedení obsypů bazénu (beton nebo jiné materiály?), okolních stavebních úprav apod. Teprve poté můžete začít s vypouštěním bazénu a jeho celkovým vyčištěním. Případné opravy poruch pak budou záviset na typu a rozsahu poškození. S největší pravděpodobností přitom bude nutná spoluúčast výrobce nebo dodavatele vašeho bazénu.

  Nepřetržitý chod filtrace

 1. 6) Pokud shledáte bazén nepoškozeným, je třeba jej zbavit veškerých nečistot. Jestliže se rozhodnete vodu z bazénu nevypouštět, může jít o mnohonásobný cyklus:  „vysání nečistot z bazénu (doporučujeme přímo do odpadu) - použití bazénové chemie (chlor, vločkovač k projasnění…) -  nepřetržitý chod filtrace  -  praní pískové náplně atd,atd…“, který může trvat několik dní až týdnů. Případně lze bazén celý vypustit, vyčistit a znovu napustit, i zde však platí zásady uvedené výše v bodě 5.

 1. 7) Pro vyčištění bazénu používejte vždy jen ověřené prostředky, které nemohou materiál bazénu poškodit (riziko při použití různých abrasivních nebo chemických prostředků).  Úplné zpětné napuštění doporučujeme provést až poté, kdy budete mít případně opravenou a znovu zapojenou pískovou filtraci. Následně  bude samozřejmě nutné provést běžnou chemickou úpravu vody - podobně, jako např. při odzimování bazénu před sezonou.  

 1. 8) V případě zaplavení jímky s pískovou filtrací jednoznačně doporučujeme přemístit bazénovou technologii např. do vhodného dřevěného domečku. Bazénové firmy dnes nabízí takové stavebnice domečků, které jsou přímo navržené nejen pro umístění pískových filtrací, ale i dalších bazénových technologií (např. ohřevů pomocí tepelných čerpadel apod.).  

Jak na obnovu trávníku po povodni

Pokud byl trávník před příchodem "velké vody" čerstvě osetý, je pravděpodobné, že ještě nestihl vyklíčit a semena byla odplavena, v takovém případě je nutné provést kompletní osetí novou travní směsí.

Obnova trávníku poškozeného povodní nevyžaduje nějakou zvláštní péči. Samozřejmě je třeba odstranit pevné naplaveniny, zbavit trávník zbytků bláta a dalších nečistot například zahradní hadicí a po vyschnutí půdy pokračovat v běžné údržbě. Vzhledem k tomu, že vlivem náplavy se do půdy mohly dostat nežádoucí látky, které by mohly negativně ovlivnit zdravé prostředí pro růst trávníku, je vhodné provést hnojení NPK hnojivem jaro/léto, pokud nebylo aplikováno krátce před povodní.

Zdroj: Mountfied

logo MessengerPoslat Messengerem