Také patříte mezi ty, kteří se jen nevěřícně dívali, jak nekončící déšť a přívalová voda zaplavuje váš domov? Nezbývá nic jiného, než sebrat zbývající síly a po opadnutí vody se pustit do rychlého odklízení následků. Záplavová voda není nic jiného než pelmel nečistot a zbytků různého původu, jako jsou chemikálie, splašky, výkaly, potraviny, či dokonce torza uhynulých zvířat. Právě tento mix špíny je zdrojem infekcí. Pokud se budete držet základních pravidel, minimalizujete případná rizika žloutenky, infekčních průjmů a horečnatých onemocnění.

Ochranné pomůcky

Ať už se pouštíte do jakýchkoliv prací v lokalitě postižené povodní, používejte ochranné pomůcky. Ruce byste měli mít chráněné pracovními gumovými rukavicemi, na nohou pevnou obuv a oblečení by mělo zabránit přímému kontaktu nečistot s kůží. Původcům infekcí stačí pro aktivaci nepatrně poškozená kůže. Pokud se u vás objeví, byť drobná zdravotní odchylka od normálního stavu, jako zvýšená teplota, neváhejte a obraťte se na svého lékaře.

Jak na úklid

Při příchodu do zatopené nemovitosti pořádně vyvětrejte. Neváhejte využít ventilátory nebo teplovzdušné zdroje. Následně se pusťte do odklízení naneseného bahna. Nečistoty z povrchů odstraňte důkladným mechanickým očištěním a umytím vodou. Druhé očištění proveďte vodou doplněnou o dezinfekční přípravek, třeba Savo Original. V případě tohoto preparátu použijte 3 uzávěry na 1 litr vody. Menší voděodolné předměty můžete ponořit do vodní lázně s dezinfekcí.

Co pít a jíst

Ke konzumaci používejte v době povodní pouze vodu, jejíž zdravotní nezávadnost je ověřena. Bydlíte-li v rodinném domku, nezapomeňte pak při odstraňování následků vydezinfikovat i studnu. Do té doby pijte vodu pouze balenou a v žádném případě nejezte potraviny, které přišly do kontaktu nečistotami způsobenými povodněmi. Výjimkou jsou jen konzervované potraviny, ale i na ně se vztahují jistá hygienická pravidla. Konzervy nesmějí být narušené a před otevřením je musíte svrchu vydezinfikovat. Všechny kontaminované potraviny zlikvidujte a vyhoďte do označených kontejnerů.

Čistota je celé zdraví

Velké procento infekčního onemocnění se přenáší prostřednictvím rukou. Měli byste proto dbát na jejich zvýšenou péči. Ruce si myjte nejen po kontaktu s povrchy, které přišly do styku se záplavovou vodou, ale také vždy, než se dotknete obličeje či sliznic. Dotyk špinavýma rukama by mohl očím, ústům i nosu přivodit vážné zdravotní problémy. Mytí rukou před jídlem, kouřením a pitím je samozřejmostí. Pokud nemáte po ruce nezávadnou vodu a mýdlo, sáhněte ke speciálním alkoholovým přípravkům na ruce, nebo dezinfekčním ubrouskům.

Všude je plíseň

Po prvotním úklidu, kdy všechno konečně vydrhnete, vás možná vyděsí, když se objeví plíseň. Není se ovšem čemu divit, na vlhkých místech vzniká plíseň velmi snadno. Po povodních musíte v první řadě hodně větrat a zdivo důkladně vysušit. Plíseň v žádném případě neodstraňujte mechanicky, jen byste tím výtrusy rozvířili do prostoru a vše jen zhoršili. Postižené místo postříkejte ze vzdálenosti 5 – 10 cm neředěným Savem proti plísním. Dvacet minut to nechte působit a při silném napadení postup opakujte.

Dezinfekce oděvů a prádla

Když dezinfekce, tak kompletní. Ani oblečení, které přišlo do kontaktu se záplavovými nečistotami, se nevyhne pořádnému očištění. Silně znečištěné prádlo namočte na osm hodin do 10% roztoku Sava. Jako odměrka vám poslouží uzávěr. Tři naplněné uzávěry smíchejte s litrem vody. Pro méně znečištěné oděvy stačí lázeň hodinová.

text: Adam Krejčík, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem