Brána k vašemu domu je tím prvním co uvidí všichni vaší návštěvníci, ale zároveň musí být funkční a dobře sloužit za každého počasí. Proto je nutné před nákupem zvážit všechna pro a proti vyplývající z různých typů bran.

Rozdělují se na dva typy – křídlové brány a posuvné brány. Nejzásadnějším rozdílem obou typů je prostor, který je třeba mít volný, aby se brána mohla otevřít. U brány křídlové to je část kružnice s poloměrem délky křídla, brána posuvná potřebuje mít dostatek místa podél plotu. Obvykle tolik, kolik je délka brány, ale spíše o trochu víc (výrazně víc u samonosné brány). Výběr komplikují různé druhy konstrukce, uchycení, pohonu…

Závěsná bránaPosuvné brány

Posuvná brána se může pohybovat buď v závěsu v horní části, nebo po kolejnici. Pokud zvolíte kolejnici, musíte mít pro ni dostatečné vhodná prostor na příjezdové cestě. Samonosná brána je vybavena protizávažím, kvůli kterému drží ve vzduchu sama a nepotřebuje žádnou oporu. Nevýhodou je potřeba většího prostoru k otevření – závaží prodlouží bránu přibližně o jednu třetinu.

Naproti tomu posuvná brána s kolejnicí vyžaduje prostor pouze ve svojí vlastní délce. Velkou nevýhodou je však kolejnice, do které vnikají nečistoty – voda, hlína, kameny. Díky kolejnici není třeba tak velkého prostoru u plotu, ale vyžaduje důkladnější údržbu.

Křídlová brána

Zásadní charakteristikou křídlové brány je její poloměr otáčení, který je třeba nechávat volný, čímž v případě otvírání do vašeho pozemku přicházíte o poměrně velký kus zahrady. A otvírání do vozovky není zrovna bezpečné.

U křídlové brány budete potřebovat výrazně silnější sloupky, které musí udržet celou váhu. To si vyžádá náročnější a nákladnější zemní úpravy. V některých případech však nejde otvírat posuvnou bránu (typickým případem je plot z obou stran kolmo k bráně). Potom může být křídlová brána jediným možností. Podle aktuální situace si můžete vybrat z brány jednokřídlové (vjezdy s menší šířkou) nebo dvoukřídlové (pro širší vjezdy) brány.

Stavba – firma či svépomocí?

Pohon křídlových bran Wingo s ovládánímStavba brány není příliš náročné. Svařit bránu z jeklů nebo čtvercové oceli sice vyžaduje trochu zručnosti, ale každý schopnější kutil to zvládne. Pak už jen stačí vyhloubit základy pro sloupky, nainstalovat vodicí mechanismy či panty a bránu přidělat. Vlastní prací samozřejmě ušetříte, ale je třeba si být jist vlastními schopnostmi.

Pokud nevíte, co vše budete potřebovat, zde se můžete podívat na nutné komponenty posuvné brány. Společnost Kondor nabízí všechny tyto komponenty v balíčcích skladem. Po dodání stačí jen připevnit k připraveným sloupkům. Téměř jako nábytek z IKEA. Na různých fórech naleznete spoustu více či méně detailních návodů s fotografiemi, jak bránu postavit.

Diskuze na téma posuvné brány

Samonosná bránaSloupky připravte na automatické otvírání

Dalším specifikem bran je otvírání. Bránu lze otvírat buď ručně nebo automaticky. I v případě ručního otvírání je však vhodné připravit bránu na otvírání automatické. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím a výdajům v budoucnu, kdy se třeba rozhodnete pro změnu z ručního na automatický pohon. Elektronicky se brána dá otvírat buď pomocí fotobuňky, nebo dálkového ovládání. Vše je samozřejmě potřeba přizpůsobit okolí, aby vám bránu neotvíral třeba pes.

Pokud tedy máte již hotovou příjezdovou cestu s dostatkem místa podél oplocení je nejvhodnější samonosná posuvná brána. Na druhou stranu pokud máte podél plotu málo místa, posuvná brána na kolejnici je lepším řešením. Třetí možností, kdy nemůžete bránu otevírat do strany vůbec, či váš pozemek není moc rovný, je nejlepším řešením křídlová brána.


Kontakt
www.kondor.cz

(komerční prezentace)

logo MessengerPoslat Messengerem