Kdo má doma radiátory s termostatem,  ví, že když v zimě otevře okno, těleso  začne velmi rychle hřát. Akce totiž  vyvolává reakci a rychlé větrání vede  ke stejně rychlému ohřevu. Drahé  teplo ovšem – bohužel – větracím  otvorem mizí v nenávratnu.

Opačně to ale stejně rychle nefunguje. Jakmile okno zavřete, radiátoru přece jen chvíli trvá, než se „srovná“ na původní (nastavenou) teplotu. Proto ještě chvíli topí „na plné pecky“, což záhy vytvoří v místnosti nedýchatelné prostředí. Automaticky otevřete okno, abyste se nadechli chladnějšího, čerstvého vzduchu. Teplotní změna ovšem neujde bdělému termostatu, automaticky sepne a „přiloží“. Je to jako v začarovaném kole…

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

SPOTŘEBA ENERGIE V DOMÁCNOSTICo místnost, to jiná pohoda

V tzv. chytrém domě, který vám zde představujeme, takové problémy prakticky neexistují. O vše se tu stará systém inHome, který prezentuje a hlavně v praxi předvádí to, co se ještě nedávno považovalo za fikci, ovšem co už „dávno“ víceméně patří k samozřejmé moderní realitě soudobého bydlení. Montáží uvedeného zařízení se standardní chování topného systému zásadně změní. Systém totiž automaticky detekuje otevření okna a po uplynutí předem nastavené doby uzavře ventily tak, aby se předešlo zbytečnému vytápění. Nebo se vás přímo zeptá a vy můžete (musíte) potvrdit, zda topit, či nikoli. Taková situace může nastat třeba v případě, kdybyste si odskočili na nákup a nechali otevřené okno.

Jedno z možných řešení

Je úplně jedno, zda se systém rozhodnete ovládat dotykem prstu na obrazovce TV, iPadu či iPodu nebo na displeji chytrého telefonu.Okamžik, kdy má v radiátorech nebo v hadicích podlahového topení začít cirkulovat teplá voda, si lze dopředu nastavit. Systém pak spustí vytápění třeba hodinu před budíčkem, takže vstáváte do tepla. Lze se vyhnout i kolísání teplot. Speciální elektronické hlavice, které se montují na radiátory či do rozdělovače podlahového topení, dokážou pracovat s teplotní odchylkou 0,2 °C. Přitom se dají přesně udržovat odlišné teploty v různých místnostech. Systém může navíc zařídit i ohřev vody, chlazení, ovládání žaluzií či rolet nebo vzduchotechniku s rekuperací. Nezbytnou podmínkou je umístění snímače teploty nebo termostatu do každé místnosti tak, aby se dosáhlo různých teplot.

V případě podlahového topení se umisťuje další snímač do podlahy, aby se dosáhlo optimální teploty podlahy. Máte-li totiž jen jeden termostat v obývacím pokoji, do kterého začne svítit slunce, nebo kde zatopíte v krbu, mohlo by se stát, že v ostatních místnostech bude zima. I když systém vytápění pracuje v automatickém režimu, máte vždy možnost si v dané místnosti nastavit individuální teplotu podle toho, jak se právě cítíte. Tato individuální teplota se může vrátit do automatického režimu například při přepnutí domu do úsporného režimu, když z domu odcházíte, nebo po předem stanovené době.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz.

Nastavte si topení

PŘÍKLAD ÚSPORNÉHO NASTAVENÍ TEPLOTYSystém inHome se umí postarat i o úsporné vytápění, na míru přizpůsobené vašim potřebám. Největší úspory docílíte, když budete topit jen v místech, kde to potřebujete, a jen v době, kdy je to opravdu nutné. Dobře je to vidět na příkladu. Představte si, že každý pracovní den vstáváte v sedm hodin, dáte si sprchu a v půl osmé snídani, v osm odcházíte do práce. V šest se vracíte domů, večer strávíte u televize a v jedenáct jdete spát. Výjimkou je středa, kdy chodíte na tenis a vracíte se domů až v osm hodin.

Inteligentní dům InsightHome. Těžko byste v něm (a v jeho okolí ) hledali „věc“, kterou by neřídila či neregulovala chytrá elektronika.Víkendy trávíte mimo domov, odjíždíte vždy v pátek po práci v sedm večer a vracíte se obvykle v neděli v šest večer. A přesně podle toho si lze v pokojích nastavit vytápění, aby vám nikdy nebyla zima, ale přitom jste netopili zbytečně (detaily v rámečku). Podobně můžete mít cyklus nastavený například pro koupelnu. Tu třeba ráno necháte vyhřát na teplotu vyšší než 23 stupňů, abyste si vychutnali ranní sprchu v teple. Naopak během dne bude systém koupelnu vyhřívat méně. 

Na dálkové ovládání

Na první pohled jde hlavně o zvýšení komfortu obyvatel, ale ve skutečnosti jde především o efektivitu hospodaření s energiemi v domě. Téma, které bude stále aktuálnější.Co když se ale zdržíte v práci, nebo se budete chtít z hor kvůli špatnému počasí vrátit dříve? Do nastavení můžete kdykoliv zasáhnout. Například když se budete v neděli vracet z hor už po obědě, můžete chytrým telefonem topení zapnout již dříve a vy přijedete do vyhřátého obydlí. A naopak, když zůstanete v práci o dvě hodiny déle, můžete posunout začátek topení na později. A to z notebooku v kanceláři, ale i chytrým telefonem z restaurace. Ušetřit energii můžete i napojením pračky či myčky na přívod teplé vody.

Díky tomu vodu nemusí ohřívat spotřebič, čímž ušetříte asi 40 % elektrické energie. Nejde to udělat s každým výrobkem, musí na to být uzpůsobený. Navíc voda nesmí mít vyšší teplotu než 60 stupňů, ideálních je 55 stupňů. Pračku lze také ovládat systémem inHome a spustit ji před odchodem z práce. Když přijdete domů, prádlo můžete rovnou pověsit.

text: Petr Saulich, foto: Insight Home