Většina staveb vzniká s přáním, aby co nejdéle vydržela. Z tohoto pohledu mají tvůrci ledových paláců smůlu – už když své jepičí dílo budují, vědí, že jim za pár měsíců roztaje. Přesto se rok co rok s nadšením pouštějí do nové stavby, jejíž pojetí a originální výzdoba vždy zas o krůček předčí tu minulou.

Luxusní iglú vzniká například každý rok nedaleko finského městečka Rovaniemi, ležícího na samém polárním kruhu. Se stavbou Arctic SnowHotel tu začínají v půlce listopadu a spotřebují na ni okolo 15 000 m³ umělého sněhu, pro jehož výrobu poskytuje dostatek vody blízké jezero.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz.

Stavební povolení podmínkou

Interiéry ledových hotelů zároveň slouží jako galerie plné soch se stěnami pokrytými reliéfy vytesanými do ledu.„Sníh se pomocí sněhových děl plní do železných forem, v nichž se nechá postupně zamrzat. Po několika dnech se pak forma odstraní. Z těchto ledových bloků vzniká komplex ledových koridorů, které jsou pomocí ledových dělicích stěn rozčleněny na jednotlivé místnosti a hotelové pokoje,“ přibližuje počátky vzniku ledového hotelu Petr Burian z CK Periscope Skandinávie, která přenocování v těchto hotelích zprostředkovává, a dodává: „Zajímavý je způsob tvorby kopulí, které jsou u těchto staveb častým architektonickým prvkem – to se nejprve nafoukne balon, na jeho povrch se pomocí sněhových děl nastříká sněhová krusta, která se nechá zledovatět, a následně se balon vyfoukne.“ Nutno dodat, že ke každé stavbě, i kdyby se každý rok do detailů opakovala, vzniká nový, jedinečný projekt, který podléhá stavebnímu povolení.

Studená krása

Interiéry ledových hotelů zároveň slouží jako galerie plné soch se stěnami pokrytými reliéfy vytesanými do ledu. Osvětlené barevnými optickými vlákny vytvářejí jedinečnou podívanou a kouzelnou atmosféru. Na výzdobě místností a chodeb se většinou podílí několik desítek umělců, kteří stěny i kvádry ledu opracovávají pomocí motorových pil, škrabek a dlátek, k rozpouštění ledu jim pak slouží plynové hořáky i vědra plná horké vody.

Jen sníh a led

V ledovém hotelu Arctic SnowHotel můžete vyzkoušet i sněhovou saunu, kterou tu sami vymysleli a patentovali.Vlastní stavba iglú trochu připomíná hloubení metra, protože i v tomto případě se využívá ocelové konstrukce podobné razicímu štítu, ale jiný stavební materiál než sníh a led tu nenajdete. Některé stavby vznikají pouze z umělého sněhu a ledu, u jiných se využívají přírodní zdroje, nejčastější je kombinace obojího. Ledové hotely většinou vyrůstají v blízkosti velkých jezer nebo řek, které slibují dostatečný přísun „stavební hmoty“, a následně i možnost, kam odklidit torza staveb po sezoně. I v tomto směru je výjimečný Ice hotel ve švédské Jukkasjärvi, největší ledový hotel na světě. Na celou jeho stavbu, která zabírá plochu 6 000 m², se spotřebuje 30 tisíc tun přírodního i umělého sněhu. Vnitřní vybavení hotelu, jako jsou sloupy, nohy postelí, bar s výčepním pultem, stoly, lavice, židle, lampy, ale i skleničky na ledové drinky – je vyrobeno ze 3 tisíců tun křišťálově čistého ledu, pocházejícího z nedaleké řeky Torne.

Ledová tajemství

– Led je vynikající zvuková izolace, která se postará o absolutní ticho během vašeho spánku.

– Ledové lůžko v hotelu je pokryté gumovou matrací a silnou sobí kožešinou, jež tvoří dokonalou tepelnou izolaci.

– I při venkovních mrazech okolo -30 °C je uvnitř iglú příjemných 5 ºC.

– Péřový spacák do extrémních podmínek (s bavlněnou hygienickou vložkou), který každý z hostů vyfasuje, je zárukou teplotního komfortu. Pro tentokrát si ale nechte na spaní kulicha i rukavice.

– V některých ledových hotelech vás personál ráno pohostí horkým brusinkovým džusem doneseným až do postele.

– Panák vodky v kalíšku z ledu v ledovém baru vás vyjde na 10 eur.

Svatební apartmá v ledovém hotelu se liší od „obyčejných“ pokojů manželskou postelí a ještě krásnější výzdobou.Na rozdíl od jiných ledových hotelů ale Ice hotel na jaře osud „roztátého sněhuláka“ nečeká. Aspoň ne tak docela. Když sezona končí, nechá se roztát jenom část stavby a přes 5 000 tun ledu se odveze do nedaleké haly, kde se z něj vyrábí různé designové skulptury. Kolem 1 000 tun ledu se pak uloží a schová na příští rok. Sezona ledových hotelů trvá přibližně do půlky dubna. Jakmile teploty stoupnou a na podlaze se objeví první kaluž vody, stavba se z bezpečnostních důvodů zavírá. Stavby se nechávají postupně roztát a „použitý materiál“ se vrací zpátky do přírody – do jezer, řek nebo do moře.

text: Jana Vaňátková, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem