Často si lidé až s příchodem chladného počasí vzpomenou na to, že chtěli letos už doopravdy vyřešit jejich problémy způsobené starými či nekvalitními okny. Chladné okenní rohy, zatékání, plísně a netěsnost. Pokud vás něco z toho trápí, pak nejste rozhodně jediní. Jestli jste se rozhodli, že letos necháte okna vyměnit, zajímejte se nejen o kvalitu a těsnost okna (počet komor, počet skel, apod.), ale také o kvalitu spojení okna s domem.

V minulém čísle jsme si představili základy toho, jak funguje spojení okna s domem. V tomto článku vám přinášíme 3 základní pravidla, kterými doporučujeme se řídit, aby vám přinesla výměna oken to, co od ní očekáváte.

  1. Montáž okna po českuZajímejte se o způsob montáže

Možná slyšíte o spojení okna s domem poprvé. O co jde? Po celém obvodu okna, tedy mezi okenním rámem a stěnou je po namontování okna spára. Mnohé montážní firmy ignorují technologický pokrok a vyplní spáru pouze montážní pěnou, která po (často velmi krátkém) čase přestane těsnit a dovolí vzniku chladných rohů nebo plísní. Při montáži okna je potřeba zajistit, aby se okno stalo homogenní součástí domu. I ta nejmenší spára musí být utěsněna, a to i v případě drobných pohybů budovy během roku, kdy neustále vznikají mikroskopické trhliny. Velice detailně o problematice spojení okna s domem informuje server www.montazokna.cz. Než se pustíte do výměny oken, zjistěte si tam vše, co výměna oken obnáší.

  1. Vyberte si správnou montážní firmu

Montážních firem je na českém trhu opravdu hodně. Dbejte ale na to, aby firma, která vám bude montovat okna, byla dostatečně vzdělaná v oblasti správného spojení okna s domem. Mnoho firem bohužel ignoruje fakt, že staré metody nejsou dostačující a neposkytují zákazníkovi dlouhodobé řešení jeho problémů s okny. Informujte se předem o způsobu montáže, která firma používá. Pokud bude montážník tvrdit, že nic než montážní pěna není k utěsnění okna potřeba, pak je místě poohlédnout se po jiném. Není totiž výjimkou, že jediný důvod, proč vám montážník nenabídne správné spojení okna s domem je to, že utěsnit spáru pouze pěnou mu v jeho harmonogramu ušetří pár minut. Trvejte si na svém, pokud montážní firma není ochotna poskytnout vám kvalitní spojení okna s domem, vyberte si jednoduše jinou.

  1. Vyžadujte záruku

Montážní firmy někdy nabízejí na výměnu oken záruku. Když ovšem přijde na samotnou reklamaci, ukáže se mnohdy, že se záruka týkala jen okenního rámu, klik, těsnosti komor, apod. Existují ovšem i systémové patentované montáže (např. systém illbruck i3), díky kterým může firma poskytnout 10 letou záruku i na montáž okna – tedy spojení okna s domem. Poskytnutí takové garance je známkou toho, že montážní firma ví, že svou práci odvede dobře, a že ke spojení okna s domem používá produkty, které jsou nadmíru kvalitní.

Pro přirozené spojení okna s domem

Tremco-illbruck, s. r. o.Tremco-illbruck, s. r. o.

Úvalská 737/34

100 00 Praha 10

www.tremco-illbruck.cz

(komerční prezentace)