Tým studentů ze šesti fakult ČVUT již téměř dva roky pracuje na projektu Solar Decathlon, v jehož rámci postaví AIR House, energeticky soběstačný solární dům. U příležitosti zahájení stavby svého soutěžního domu teď pořádají výstavu AIR House – pozor STAVBA! Vernisáž se koná ve středu 5. června 2013 od 18 hodin v Národní technické knihovně (Technická 6, Praha 6 – Dejvice).

Projekt Solar Decathlon je mezinárodní studentská soutěž ve stavbě ekologických solárních domů, ve které má 20 vybraných univerzitních týmů z celého světa za úkol navrhnout, postavit a provozovat energeticky soběstačný solární dům.

Cílem soutěže je podpora rozvoje udržitelné architektury a přiblížení tohoto konceptu široké veřejnosti. Soutěžní stavby, které studenti navrhují, sami zajišťují jejich financování a staví, demonstrují, že inteligentní řešení je schopné zajistit příjemné vnitřní prostředí a zároveň generovat dostatek energie pro potřeby domácnosti.

AIR House bude v Národní technické knihovně představen prostřednictvím jednotlivých architektonických prvků, materiálů a technologií. Většinu z nich po skončení stavby zakryje fasáda nebo podhled, přesto by bez nich AIR House nefungoval. Každá stavba se skládá, stejně jako lidské tělo, ze vzájemně propojených systémů, které dohromady vytvářejí originální celek.

Výstavní exponáty budou rozděleny do čtyř celků analogických se systémy lidského těla. Budou zde k vidění prvky kosterního systému (nosná konstrukce), kůže (fasáda), tkáně (interiér) a cévní a nervový systém (vzduchotechnika a instalace tzb). Návštěvník si bude moci představit dům jako komplexní dílo a seznámit se s detaily jednotlivých částí i vybavením.

text a foto: Můj dům, www.fa.cvut.cz

logo MessengerPoslat Messengerem