Každý stavebník se těší, jak se v létě nastěhuje do svého nového domu, ale jak už to tak se stavebními termíny chodí, dost často je rád, když se mu to podaří stihnout do příchodu prvních mrazů. Ne každý ale ví, že v prvních pár měsících až letech je nutné o dům speciálně pečovat. V zimním období to platí dvojnásob.

Zděný dům váží několik tun a během výstavby se v něm skrylo několik tisíc litrů vody. Jeho hmotnost se prostřednictvím nosných konstrukcí musí přenést do země, a to tak, aby byl dům stabilní. Musí se z něj také vypařit skrytá voda. Takto těžká stavba navíc ze začátku stále „pracuje“, a tedy se i nepatrně pohybuje, každý pohyb přitom může způsobit trhliny. Poradíme vám, jak těmto nepříjemnostem předejít.

„Aby se po nastěhování do domu správně odpařila všechna přebytečná voda, je naprosto nezbytné intenzivně větrat. Běžné větrání v prvních měsících po nastěhování není dostačující,“ říká Martin Protiva ze společnosti Ekonomické stavby a dodává: „Musíte navíc počítat s tím, že moderní dveře a okna jsou vyráběna jako maximálně těsnící, a tak žádnou výměnu vzduchu nezaručují. Pokud nebude vlhkost odváděna, objeví se na stěnách a stropu vlhké skvrny, tato místa navíc můžou začít plesnivět.“ Odborník proto doporučuje nechávat mezi nábytkem a zdivem dostatečnou větrací mezeru, alespoň pět centimetrů, nepřistavovat tedy nábytek až ke stěnám.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz.

Cirkulace vlhkého vzduchu

Dále je nutné se připravit na to, že během první zimy v novém domě „protopíte“ více než kdykoli později, a to proto, aby se obrovské množství vody skryté v konstrukcích mohlo odpařit. Měli byste tedy nastavit speciální topný režim a topit tak, aby ve všech místnostech byla přibližně stejná teplota. Pokud toto pravidlo nedodržíte, v domě bude docházet k cirkulaci vlhkého vzduchu a jeho srážení. Postupem času se pak může začít objevovat vlhnutí a s ním spojené plísně. Jedině dostatečné topení v kombinaci s pravidelným a intenzivním větráním zaručí, že se ubráníte všem nepříjemnostem. Pozitivní je, že chladný suchý vzduch vysychání domu urychluje.

U nového domu si zvýšenou pozornost zaslouží také vnější omítka, jejíž funkcí je ochrana zdiva před působením povětrnostních vlivů. Její povrch musí být samozřejmě naprosto neporušený. Proto před zimou a znovu na jaře byste měli prohlédnout celý dům zvenčí a případné praskliny či oděrky reklamovat u dodavatele.  Vnitřní omítka má především funkci estetickou. Protože zpravidla obsahuje vápno, v prvních dvou letech není vhodné na ní provádět barevné úpravy.

Mezi časté nepříjemnosti patří „šmouhovatost“ nátěru, vlivem obsahu vápna totiž u nevyzrálých omítek dochází k nerovnoměrnému vybělení barev. Během prvních dvou až tří let po ukončení stavby navíc může vlivem sesedání domu dojít k prasklinám. Martin Protiva z Ekonomických staveb dodává: „Vlasové trhliny se dají snadno opravit při běžném malování, větší trhliny by měl opravit odborník, u kvalitních firem zpravidla zdarma v rámci záruční doby.“

text: Markéta Klocová, foto: archiv ES

logo MessengerPoslat Messengerem