V očích mnoha lidí bývá pojem montovaná dřevostavba zafixován jako dům poněkud uniformního vzhledu. Vůbec to však nemusí být pravda. Jedním z výrobců dřevostaveb, který tento mýtus systematicky bourá, je OKAL.

Vyšší dávka kreativity moderní dřevostavbě

Bungalov s typovým označením OKAL FN110-170 má atypický tvar písmene U. Díky tomuto tvaru vzniká po vnitřním obvodu domu prostor pro nádvoří otevírající se do zahrady a zásobující interiér přirozeným denním světlem. Další světlo přivádějí do domu velká francouzská okna umístněná v obou vnitřních rozích půdorysu. Dům působí velmi volně a vzdušně, ukazuje cestu, jíž se ubírá architektura jednopodlažního rodinného domu dneška. OKAL CZ s.r.o.Sotva budeme mezi dodavateli montovaných dřevostaveb hledat druhého, který by byl v povědomí českého stavebníka ukotven tak pevně. Už v hlubokém socialismu tato značka u nás pomáhala formovat názor, že moderní rodinný dům nemusí být výhradně zděný. Došlo to tak daleko, že pojem okal (ale v lidovém podání často až familiárně vyslovováno "okál") fungoval jako synonymum slova dřevostavba. Že se tehdy socialistické stavebnictví u nás licenčně vyráběného produktu zmocnilo s mnoha znaky své charakteristické úrovně, to už je věc jiná. Ovšem někdejší a dnešní dům s visačkou OKAL, to jsou pochopitelně dva docela jiné světy.

Bez příplatků…

Déle než osm desetiletí trvající tradice rodinné německé firmy, celkem přes 85 tisíc postavených domů… A ty současné s podílem českých rukou lidí pracujících ve výrobním závodě v Žákavě nedaleko Plzně. Tam je OKAL přítomen od počátku devadesátých let minulého století, ovšem pro českou klientelu stavěl až donedávna jen sporadicky. Dnes však zdejší trh i pro OKAL znamená žádanou lokalitu.

Návrat značky OKAL na český trh provází slibný slogan: Za co si jinde připlatíte, to my máme v základní nabídce. Mimo jiné prodloužená pětiletá záruka na všechny použité konstrukční prvky, okna s trojsklem a šestikomorovým rámem, předokenní žaluzie, titanzinkové okapy, interiérové bukové schodiště, dvouvrstvé vnitřní opláštění stěn… To všechno jsou položky, za které se obvykle připlácí, ovšem v tomto případě je klient dostává jako součást základní nabídky.

Ale hlavně! Všechny domy OKAL jsou standardně stavěné jako nízkoenergetické. S ohledem na neustále rostoucí ceny energií a stoupající životní náklady, hraje dnes při koupi domu významnou roli právě otázka energetické náročnosti budovy. OKAL na zdokonalování svých produktů spolupracuje s váženými německými univerzitami a výsledkem tohoto dlouhodobého výzkumu jsou právě domy, které oproti běžným zděným stavbám stejné velikosti šetří až 60 procent energie potřebné k vytápění. Ke stejné dokonalosti byly dovedeny rovněž střešní a stropní konstrukce i okna s trojitým zasklením. Splňují nejvyšší požadavky nejen na tepelnou izolaci, ale také na izolaci zvukovou, navíc mají atraktivní podobu. Bílé plastové profily dávají domu přívětivý vzhled a snadno se udržují.

Velkou předností domu OKAL FN128-146 jsou tři velká posuvná okna. Do interiéru propouštějí množství světla, poskytují krásné výhledy do zahrady a všechny tři pokoje situované právě za posuvnými okny, mají přímý přístup na dřevěnou terasu volně přecházející v zahradu. Tento jedinečný bungalov ve funkcionalistickém stylu zajišťuje obyvatelům jednoznačné funkční rozdělení ploch. Kuchyně, jídelní kout a obývací pokoj jsou spojeny do jediného velkého otevřeného prostoru bez dveří, s posuvnou prosklenou stěnou zajišťující výhled do zahrady. Ložnice poskytují maximální soukromí. OKAL CZ s.r.o.

Přece jen revoluce

Skvělé vlastnosti obvodového pláště domů OKAL umožňují mimo jiné skutečně kreativní přístup k dispozičnímu řešení a architektuře domů tohoto výrobce. Současný OKAL stojí na vrcholu kvality staveb tohoto druhu v evropském měřítku, patří mu veškeré prestižní mezinárodní certifikáty.

Obvodové stěny jakékoli stavby jsou obecně místem, kde dochází k nežádoucím tepelným ztrátám. Při tvorbě projektu libovolného rodinnému domu s vyššími ambicemi energetických úspor pak tedy bývá obvyklou zásadou plochu obvodových stěn pokud možno minimalizovat. Půdorysně je z tohoto hlediska ideálem čtverec, případně obdélník, v prostoru pak jde o pověstné nezajímavé krychle a kvádry. Jakákoli vyšší snaha po kreativním řešení je potlačena už v zárodku a výsledkem bývá i z různých tvůrčích dílen víceméně univerzální pojetí, lišící se často jen v detailech.

Mají-li navíc dobře fungovat provozní vazby mezi jednotlivými místnostmi domu, marně budeme očekávat jakoukoli revoluci. Přitom obyvatelé rodinných domů žádají mnohem víc. Návaznost obytných místností na přilehlé terasy a další prostory zahrady s nabízejícími se zajímavými zákoutími i nezvyklými pohledy a průhledy. Přitom praktický život v jakémkoli venkovském rodinném domě i v každé městské vile přímo v tomto směru vybízí k mohutnému rozletu a bourání zažitých klišé.

Po dlouhém období obliby a dominance především sedlových střech, kdy byla stavení připomínající historická selská obydlí českého venkova často bez rozpaků situována i do vysloveně městské zástavby, nastává u nás v oboru rodinný dům konečně zase doba přející architektuře tradiční městské vily. V rámci tohoto procesu je z čeho čerpat - funkcionalistická díla dvacátých a třicátých let minulého století poskytují v tomto směru dodnes ohromnou míru inspirace. Přestavovanému domu OKAL FZ98-110 dominují čistě vedené linie s velkými okenními plochami, nárožními okny, naznačeným vikýřovým štítem a předsunutým vstupním portálem. Typové řešení tohoto domu bylo s nepodstatnými změnami realizováno v Plzni jako ukázkový dům společnosti OKAL CZ s.r.o.Tématu rodinný dům současnosti se projektanti domů OKAL chopili se značnou bravurou. Fakt, že architekturu takového domu do vysoké míry diktuje požadavek dosáhnout parametrů objektu mimořádně energeticky úsporného, jim ruce nijak nesvázal. Těmto stavbám dávají výraz především jednoduché jasné linie a rozlehlé plochy oken obrácených ke slunci. Pocity zřejmého pohodlí, svobody a vzdušnosti, i zřejmý nádech luxusu, které se návštěvníka takového domu zmocní hned po vstupu do interiéru, přinutí člověka chvíli přemýšlet, co je jejich původem.

Příjemná velkorysost

Nikdo nemusí dlouho tápat. Na vzpomínaných kvalitách se jasně podepisuje fakt, že OKAL uplatňuje klasické znaky určité velkorysosti. Projevují se příjemně naddimenzovanými rozměry nejen v ploše, ale hlavně pokud jde o zvýšenou výšku místností.

Skutečně moderní rodinný dům charakterizuje patrně nejvýrazněji nízká energetická náročnost. OKAL přidává výjimečnou architekturu a velkorysé dispoziční řešení, aniž by vzpomínaná energetická nenáročnost jakkoli utrpěla.

Kontakt

OKAL CZ s.r.o.
Nezvěstice, Žákava 162
332 04 Nezvěstice, Okres Plzeň jih

Zákaznická linka: +420 800 106 106 | +420 377 882 412

E-mail: info@okal.cz | Internet: www.okal.cz

(komerční prezentace)

logo MessengerPoslat Messengerem