Spojením dvou parcel vznikla moderní rodinná zahrada, která zajímavým způsobem kombinuje styl divokých přírodních zahrad se vzorně sestřihaným anglickým trávníkem. Ústředním motivem, který vše propojuje, jsou opakující se pruhy trvalek a okrasných trav.

Velkorysá zahrada se nachází na severním okraji Brna v městské části Útěchov. Dům vyrostl v severní části a větší část pozemku je orientována směrem na jih. Převýšení činí více než dva metry a samotný dům je částečně „zasunut“ do svahu. Po celém obvodu zahrady se jako živá kulisa rozprostírá plot z kvetoucích stálezelených keřů. V záhonu při vstupu převažují nízké druhy trvalek a cibuloviny.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Na jižním okraji se tyčí skupina listnatých a jehličnatých stromů; dva solitéry jsou umístěny poblíž domu, aby zabraňovaly nežádoucím průhledům a zabezpečovaly potřebný stín. Ovocné stromy, jedlé keře a luční trávník rostou také v severozápadní části pozemku koncipovaném jako užitková zahrada. Nejpůsobivější bývá zahrada v květnu až v červnu a další nádherné období přichází na podzim. 

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Zeleninový záhon s tzv. „smíšenými kulturami“. Vedle sebe zde rostou různé druhy zeleniny, bylinky, kořeniny a okrasné rostliny, které se navzájem podporují v růstu.Spojující pruhy

„Ústředním motivem propojujícím celou zahradu jsou výsadby trvalek a okrasných trav v pásech mulčovaných kačírkem. V kontrastu s čistou moderní architekturou domu je vše navrženo v trochu divočejším extenzivním stylu. Vnáší to do kompozice detail a dynamiku,“ vysvětluje autorka zahrady Eva Teplická a dodává: „Jednotlivé pásy jsou tvořeny jedním nebo dvěma druhy. Trvalky se doplňují s cibulovinami. Záhony jsou mulčovány kačírkem frakce 8 až 16 mm ve vrstvě 5 cm a mezipásy kačírkem frakce směsi 16 až 32 mm (70 %) a 32 až 60 mm (30 %).“

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Centrální rovinatá část zahrady s volnou travnatou plochou a dětským koutkem. Okraj plochy v budoucnu zaroste hustými korunami domácích druhů listnatých stromů.Úprava terénu a kultivace půdy

Pozemek musel být nejprve dokonale upraven (včetně terénního převýšení 2,2 metru a kultivace půdy). Původně zde byla písčitá hlína, která plynule přechází do zvětralého skalního podloží. Terénní převýšení překonávají svahy, které jsou zpevněny – kromě vegetace – také latěmi proti sesuvu. První z nich na severní straně domu pokrývají nenáročné trvalky v kombinaci s keři, druhý v jihovýchodní části zahrady rozkvetl extenzivním trvalkovým záhonem (v obou případech jsou záhony mulčovány kačírkem). Svah na jižní hranici pozemku zpevňují půdopokryvné keře.

Co tu roste

Domácí listnaté dřeviny: javor mléč (Acer platanoides), lípa srdčitá (Tilia cordata), habr obecný (Carpinus betulus), jeřáb muk (Sorbus aria 'Magnifica'); jeřáb břek (Sorbus torminalis), jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia 'Edulis')

Jehličnany: borovice lesní (Pinus sylvestris)

Exotické dřeviny: katalpa (Catalpa bignonioides), šácholan (Magnolia kobus), liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera)

Stálezelené keře: bobkovišeň (Prunus laurocerasus), kultivary hlohyně šarlatové (Pyracantha coccinea)

Kvetoucí keře: zlatice (Forsythia x intermedia), šeřík (Syringa vulgaris), vajgélie (Weigela florida)

Ovocné stromy: jabloň, meruňka, třešeň, hrušeň, švestka a ořešák

Ovocné keře: zimolez kamčatský, borůvka kanadská, angrešt, rybíz, josta a muchovník, ostružiny, malinoostružiny

Trvalkové záhony: Pennisetum alopecuroides, Lavandula angustifolia, Iris sibirica, Geranium x magnificum, Epimedium granflorum, Delphinium x cultorum, Heliopsis helianthoides, Monarda dydima, Leucanthemum maximum, Coreopsis verticillata (krásnoočko), Echinacea purpurea (třapatovka nachová)

V okolí bazénu jsou vysázeny vonné rostliny – levandule, hvozdíky, šanty kočičí, tymiány, mateřídoušky.Popínavky i trávník

Treláž poblíž bazénu zkrášluje rychlerostoucí trubač (Campsis radicans) a popínavá růže (Rosa 'Sympathie'). V travnaté ploše v jižní části zahrady zaujmou pásy z okrasných travin a „kraluje“ zde ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis 'Gracilimus'). Ostatní travnaté plochy (užitková část zahrady, menší plocha při vstupu na pozemek) jsou osety travinno-bylinnou směsí, aby vytvořily působivé přechody mezi květnatou loukou a klasickým trávníkem. Údržba je tak méně náročná a zahrada stále krásná. Majitelé si ji nemohou vynachválit, ceněna je i odbornou veřejností.

text: Vlastimil Růžička, foto: Eva Teplická

logo MessengerPoslat Messengerem