Osobitý a nevšední prostor s řadou přírodních prvků, zajímavých artefaktů a rozmanité flóry – tak lze charakterizovat zahradu, kterou jsme navštívili v jedné pražské čtvrti.

Střešní přístupové konstrukce jsou pojaty netradičně, ve smyslu zelené střechy, kterou na úrovni terénu doplňuje vodní prvek s množstvím rostlin.Vstoupíte-li do zahrady v pražských Horních Měcholupech, ocitnete se rázem v zajetí vzrostlé zeleně, na jaře pak uprostřed nádherných bílých kopretin. Pozemek má rozlohu téměř 1 500 m², přičemž patrový rodinný dům se zvýšeným vstupem zabírá plochu asi 122 m². Spodní část budovy je obložena barevnými žulovými bloky, které přímo vybízí ke hře s materiály také uvnitř zahrady.

Celý prostor byl původně vymezen nevzhledným plotem, ve vstupní a vjezdové části byly omšelé desky z litého betonu s kameny a na další zpevněné ploše byla kamenná dlažba v betonovém loži. Kolem domu vedl okapový betonový chodník. Studio FLERA nahradilo opotřebovaný, starý materiál pro cesty a cestičky kvalitním čedičem. „Vedle dlážděné plochy vjezdu vzniklo betonové plato pro umístění popelnic, které je obehnáno metrovým proutěným plůtkem,“ dodává autor nové zahrady inženýr Ferdinand Leffler. Také pro nové oplocení, ohraničení záhonů či předěly v zahradě zvolil především kombinaci dřeva a vrbového či lískového proutí.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Mezi jehličnany vstupují listnaté stromy a keře

Díky dřevu, štěrku a proutěným pleteným výrobkům působí zahrada čistým přirozeným dojmem. prostoru mezi vstupním chodníkem a vjezdem vznikla nově travnatá plocha se skupinovou výsadbou dřevin a drobných cibulovin. Zde se lze pohybovat po cestách z dubových trámů, kterými prorůstá zeleň. Dřevěné trámy ohraničují souvislý pás zeleně, která podél jižní strany tvoří překážku pohledům z ulice a z nedalekých panelových domů. „Od vstupního chodníku mají výsadby charakter borového lesíka – jehličnany s podrostem stínomilných trvalek a cibulovin pro jarní efekt.

Mezi jehličnany dále vstupují listnaté stromy a keře s podsadbami vysokých trvalek použitých ve velkých skupinách. Druhové složení je jednoduché a odkazuje na luční porost, který navazuje na clonu v rohu pozemku a za dřevěným chodníkem,“ vysvětluje majitel zahrady v Horních Měcholupech. O příjemnou relaxaci v celém prostoru zahrady se stará nejen výběr vhodné flóry, ale také nejrůznější posezení na terase či u vodních toků.

Patrový rodinný dům je spojen se zahradou dřevěnou terasou s kruhovými výřezy pro stromy. Na ni navazuje působivý potůček osázený vodními rostlinami, doplněný smaltovanou vanou se zářivými oblázky. Po chodnících z dubových trámů lze dojít také k tzv. privátnímu pokojíčku. Ten je vymezen štěrkovou plochou, dřevěnými paravány, má vlastní terasu a zajímavý vodní prvek. Převažuje tady výsadba rododendronů (východní část) s podrostem převážně půdopokryvných rostlin doplněných o cibuloviny. Dřevěné paravány jsou rozmístěny i na dalších místech zahrady a tvoří poloprůhledné zástěny vytvářející soukromí.

text: Vlastimil Růžička, foto: Flera