V roce 2013 bude 8. a 9. června pořádán již čtvrtý ročník akce Víkend otevřených zahrad. V roce 2012 se víkendu aktivně zúčastnilo 69 zahrad, což je dvojnásobek oproti předchozímu roku. Akci i přes déšť navštívilo přes 3900 lidí.

Připojte se a otevřete svou zahradu či park, představte veřejnosti běžně nedostupné informace o zahradách a parcích. Nabídněte návštěvníkům komentované prohlídky, kde seznámíte Vaše okolí se svojí prací. Do zahrad a parků vneste život soutěžemi pro děti, koncerty, divadelním představením či autorským čtením. Informujte veřejnost o důležitosti objektů zahradní a krajinářské tvorby, o důležitosti vegetace pro život.

Plakát | Víkend otevřených zahradAkce bude organizována na stejném principu jako loni, ale je připraveno několik vylepšení. Zahrady zaregistrované loni mohou aktualizovat svoji prezentaci například výměnou fotografií či upřesněním programu. Všechny další údaje budou zachovány. S národním památkovým ústavem je připraveno vysílání upoutávek v televizních programech i hlášení v rozhlase, jako v minulém roce.

Akci bude opět organizovat Průvodce parkem, občanské sdružení za PR podpory Národního památkového ústavu v úzké spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Svazem zakládání zeleně. Mezi partnery patří i Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity.

Záštitu převezme Česká komora architektů. Její členové se aktivně zapojí například besedami o současných tématech zahradní a krajinářské tvorby.

Probíhají jednání o podpoře ze strany Státního fondu pro životní prostředí, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva kultury.

Víkend otevřených zahrad

Spolupracovat můžete takto

Chci se přihlásit - přihlaste svoji zahradu či park do programu přihláška objektu

Chci navštívit - podpořte akci svojí účastí při komentované prohlídce jako návštěvník a zapojte se do diskuze. Seznam návštěvních cílů najdete na přehledné mapě přihlášených objektů.

Chci pomoci - nabídněte svoji pomoc při organizaci akce jako dobrovolník a vyberte si některý z objektů, kterému chcete pomoci. Návod najdete zde. (Např. dobrovolníci na Krnovsku kontaktujte Ing. Petra Ondrušku email: petr@ondruska.cz  telefon: 777301506 )

Podpořte finančně akci darem SZKT - kontaktujte kancelář SZKT nebo vikendotevrenychzahrad@gmail.com.

text a foto: Víkend otevřených zahrad, Můj dům