Chcete se na své zahradě cítit jako u zámku nebo v přímořském letovisku? K vytvoření příslušné atmosféry významnou měrou přispěje správně zvolený zahradní nábytek. Nechte se inspirovat!

Báječné zašlé časy

V případě, že si chcete na svou zahradu pořídit kus stylového nábytku, který připomíná časy dávno minulé, je ideálním materiálem kov. Nejen díky svým estetickým vlastnostem, ale především díky pevnosti a dlouhé životnosti se těší značné oblibě. Povrchová úprava musí být provedena buď pozinkováním či ošetřena práškově naneseným lakem, jedině tak bude zaručena dlouhá životnost kovového nábytku.

V případě kovového nábytku se nemusíte obávat příliš vysoké hmotnosti, neboť moderní kusy jsou vyrobeny z moderních odolných slitin, s nimiž zvládne hravě manipulovat každý. Přírodní styl Dřevo je tradiční přírodní materiál, který skvěle zapadne do každé zahrady. Je příjemné na dotek a manipulace s ním je snadná. Do zahrad se doporučuje vybírat nábytek z extrémně odolných tropických dřevin, jimiž jsou například teak, meranti či eukalyptus. Nábytek z těchto dřevin se vyznačuje pevností a dlouhou životaschopností.

Nicméně jako každý dřevěný předmět potřebuje každoroční péči, která spočívá v nenáročném napuštění speciálními oleji. V případě, že se vám některé kusy nábytku zdají příliš tvrdé na sezení, dají se změkčit vhodným polstrováním, které zaručí, že budete odpočívat jako v pohodlném křesle. Při nákupu dřevěného nábytku se nemusíte orientovat pouze na základě jeho vzhledu a funkčnosti, ale také podle značky „FSC“, která je zárukou původu dřeva z ekologického a sociálně zodpovědného lesního hospodářství.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Jako u moře

Zahradní sestava Copland, eukalypt, obsahuje skládací stůl a dvě skládací židle (OBI).Nábytek z proutí se hodí především do zahrad se zastřešenou terasou, altánem či pergolou. Svým vzhledem v mnohých evokují dojem přímořského letoviska, což z nich činí ideální nábytek do parných letních dní. Nicméně přírodní proutí má tu negativní vlastnost, že se špatně snáší s vodou. Pokud vám proutěný zahradní nábytek zmokne či bude vystaven moc dlouho vysokým teplotám, může dojít k jeho trvalému poškození. Alternativou k bazénům či do zahrad bez možnosti zastřešení je nábytek z umělého ratanu, který dobře odolává negativním vlivům počasí. Tento typ nábytku vyžaduje minimální údržbu. Abyste ho udrželi v čistotě, stačí ratan otřít vlhkým hadříkem a v zimních měsících ho skladovat v suchých prostorech.

Tip odborníka

„Polohovatelnost opěradel může ulevit vašim zádům – mnohá křesla nabízejí tři až pět poloh, přičemž některá navíc nabízejí podložky pro podepření nohou. Především u sestav menších rozměrů se můžeme setkat se skládatelností jednotlivých komponentů, které tak výrazně zmenší svůj objem a dají se snáze uskladnit. Výjimkou není ani možnost stohovatelnosti křesel a židlí,“ upozorňuje Karel Rubeš z OBI marketu.

Romantické lenošení

Nejen děti, ale i mnohé dospělé potěší zahradní houpačka, která může sloužit nejen k letní zábavě na zahradě, ale i k pohodovému zhoupnutí a ukolébání po pracovním vytížení. U tohoto nábytku je hlavní dát pozor na pevnost konstrukce. Aby byla pevná, pohyblivé části aby nevrzaly a polstrování aby bylo dostatečně pohodlné. Minimální tloušťka polstrování se udává 5 cm, přičemž výhodou jsou vlastnosti vodoodpudivých tkanin. Pořiďte si houpačku s nepromokavou střechou, z níž bude radost pozorovat vlahý letní deštík zkrápějící květy a plody vaší zahrady.

text: redakce, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem